ClubRacer
vrijdag 4 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer

Y-Toren Race Nieuwe Stijl slaat aan bij de deelnemers

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 9 mei 2006Laatst aangepast op 3 mei 2023 4 minuten leestijd
133

Onder perfecte weersomstandigheden is afgelopen weekend de Y-Toren Race gevaren. Deze wedstrijd is al jaren de opening van het zeilseizoen voor het IJsselmeer . De “nieuwe stijl kenmerkt zich in veel korte wedstrijden dicht bij huis.

Onder leiding van een geoliede wedstrijdorganisatie werden er op zaterdag maar liefst 4 starts per wedstrijdveld en op zondag 3 starts per veld gerealiseerd met een totaal van 82 boten aan de start in 7 verschillende klassen.

De banen van het Windward-Leeward type lagen er goed in zodat er sprake was van prachtige starts en veel strijd op de rakken.
Er was geen aparte IMS klasse hetgeen het ORC veld enorm ten goede kwam, met 20 ORC 1 boten en 18 ORC 2 boten aan de start.
De eenheidsklassen waren met 4 velden zowaar in de meerderheid hetgeen een aantal zeilers deugd zal doen , echter het grootste veld werd vertegenwoordigd door de ORC 1 met 20 boten.

Over de hele linie werd er zeer sportief gevaren, er waren wat “normale”schermutselingen bij de start en bij de boeien maar de protestkamer (Henk Plaatje himself) is zowel op zaterdag als op zondag niet lang bezocht.
Om 17.00 uur waren alle uitslagen en winnaars bekend en werd middels een iets te rustige prijsuitreiking een zeer geslaagd zeil week-end afgesloten.
Gezien het enthousiasme van alle zeilers en ook van het wedstrijdcommitee rekenen we erop dat er in 2007 meer dan 100 schepen bij de Y-toren race aan de start verschijnen.
Zeilvereniging het Y is er klaar voor.

Per klasse:
De FF-65 is al jaren een vaste klant bij de Y-toren Race, 10 boten en op zaterdag avond was er nog volop spanning in het klassement. De iets hardere wind van zondag bracht daar echter resoluut verandering in , oude rot Gideon Messink voer met zijn 65+ keihard bij het veld weg en maakte met een prachtige serie van : 8-2-2-3-1-1-1 ( 10 punten) duidelijk dat hij met een beetje meer wind nog steeds moeilijk te verslaan is. Op de tweede plaats eindigde de Arcade met hetzelfde aantal punten ( 18) als de Tenderfoot van Koos de Ridder die derde werd.

In de Pion klasse werd de strijd vooral gestreden tussen de Balans van Ed Brand en de Fortune van Remie de Groot. Beiden zijn al Pion Kampioenen en deden die titel dus eer aan. Ook hier bracht de wat steviger wind van zondag de beslissing in het voordeel van Ed Brand die met een serie van 4 -1-1-2-3-1-1 een totaal van 9 punten haalde. Fortune eindigde als tweede met 12 punten.

De X99 klasse vroeger goed voor het grootste veld bestond nu nog uit slechts 6 schepen omdat veel van deze schippers overgestapt zijn naar de nieuwe X-35.
Eerste is geworden de Fiqas van de heer Biesheuvel met 11 punten op slechts 1 punt gevolgd door de Bluenose van de heer Zetsma met dus 12 punten.

De X-35 was met 13 gloednieuwe schepen de grootste eenheidsklasse en ook meteen de grootste blikvanger van de Y-toren race. Het feit dat de boten nog maar een paar maanden geleden afgeleverd zijn is niet te zien aan de professionele manier hoe er met deze schepen op het scherpst van de snede maar wel met respect voor tegenstander maar ook met respect voor de zeilers uit de andere klassen, gevaren werd. Vaak werd er slechts met centimeters verschil gefinisht. Uiteindelijk ging de favoriet Nic Bol met de Quantum Racing er met de wisselbeker vandoor met een serie van 2-7-1-2-3-2-1 ( totaal van 11 punten). Een knappe 2e plaats voor de Audi (14 punten) met een serie van 1-8-2-4-1-3-3. Derde werd Rob Schutrups met de Xhibition8 met 18 punten.

De ORC1 klasse was de grootste klasse met 20 boten waarbij al snel duidelijk werd dat de strijd om de eerste plaats gestreden werd door de Rosetta from the Rocks (dehler 36) van Radboud Crul een zeer ervaren zeezeiler en de gloednieuwe Lenco (Salona 37) van de heer Brabers die op de valreep zijn meetbrief van het verbond op orde kreeg. Uiteindelijk werd de serie gewonnen door de Rosetta dankzij een prachtige stabiele serie (1-4-3-3-1-2-1) 11 punten. De Lenco zat er met 15 punten dichtbij en werd verdiend tweede.

De ORC2 klasse was ook goed voor 17 deelnemers waarbij ook weer een heuse zeezeiler er met de hoofdprijs vandoor ging. De Winsome ( S&S 41)van de heer Harrie Heijst had net 1 puntje minder dan de Jack in the Box ( J-29) van de heer van Zoeren die tegen een ongelukkig protest in de 4e wedstrijd opgelopen was en daar dus zijn aftrek wedstrijd aan kwijt was. De serie van de Winsome 2-3-1-1-2-2-1 (9 punten) en die van de Jack in the Box : 1-2-3-dsq-1-1-2 (10 punten).

De ORC 3-4 klasse was toch nog goed voor 10 deelnemende schepen waarvan de Binkey Toy (First 305)van de heer Woude met 15 punten ( 2-1-1-1-5-5-5) de Finn (Carter 30)van de heer Drenth ( serie 6-7-2-3-2-2-1) maar slechts met 1 puntje voor bleef.

Uitslagen: zvhety

Y-Toren Race
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Y-Torenrace: het startschot van het wedstrijdzeilseizoen op het Markermeer

11e Dutch Quarter Ton Cup 2023 bijna van start

Y-Toren Race 2020: de seizoensopener van het Markermeer en IJsselmeer

Y-Toren Race: de seizoensopener voor het Markermeer en IJsselmeer

SW klasse tijdens de Y-Toren Race

Wiervrij zeilen tijdens de Y-Toren Race

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • In 1920 winnen Belgische zeilers voor het eerst olympisch goud

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.