ClubRacer
zondag 13 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Ontdek

TeamNL Zeilen stelt blik op vooruit: “Olympische Spelen 2020 uitgesteld, maar 2024 niet”

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 26 mei 2020Laatst aangepast op 4 mei 2023 4 minuten leestijd
TeamNL Zeilen
212

Na de bekendmaking van het uitstel van de Olympische Spelen hebben alle reeds gekwalificeerde Nederlandse zeilers en windsurfers besloten door te gaan met hun Olympische campagne richting 2021. Het uitstel van de spelen is even flink omschakelen, maar biedt volgens hoofdcoach Jaap Zielhuis ook kansen om in 2021 nog beter voor de dag te komen.

Tegelijkertijd staat het Watersportverbond voor de nodige uitdagingen. Voor 2024 staan verschillende nieuwe zeildisciplines op het programma, waarvan de voorbereidingen en kosten nu samenvallen met die van een Olympisch jaar. Creatieve oplossingen zijn geboden; zo zal Aaron McIntosh helpen bij het vormgeven van de programma’s in de nieuwe Olympische klassen.
 

Omschakelen, aanpassen en zo creatief mogelijk omgaan met de beschikbare middelen

Het uitstel van de Spelen heeft voor het Nederlandse team geen roet in het eten gegooid. Alle sporters en coaches gaan samen door, stellen hun zeilen bij en richten hun pijlen op 2021. Zielhuis vond het wel belangrijk dat iedereen even de tijd nam hier kritisch over na te denken: “Ik heb alle sporters en coaches gevraagd even goed de tijd te nemen om na te denken of ze echt door wilden gaan. Een jaar erbij heeft voor iedereen weer andere consequenties. Daar moeten we niet zomaar aan voorbijgaan. Maar ik ben blij dat we met de huidige ploeg door kunnen”.

2021: zaken van de plank halen om nog beter voor de dag te komen

In 2018 en 2019 bewees TeamNL Zeilen al de beste Olympische zeilploeg ter wereld te zijn. Het team was dan ook klaar voor Tokio 2020. “Ik verwacht dat we deze lijn de komende tijd door kunnen trekken. Dit uitstel betekent omschakelen, maar biedt ook absoluut kansen”, vertelt Zielhuis. “Zaken waar we geen tijd meer voor hadden en in de ijskast hebben gezet, kunnen we nu toch weer van de plank halen. Zoals bijvoorbeeld het opschroeven van onze kennis van de wedstrijdregels, omgaan met hitte en een aantal kwesties op gebied van windpatronen op het Olympische zeilwater kunnen alsnog verder worden uitgediept. Hier valt absoluut nog winst te behalen voor ons”.

Daarnaast zijn er sessies gestart waarbij de huidige talenten van de Topzeilacademie online advies kunnen inwinnen van de reeds gekwalificeerde Tokio-gangers. “Nu we allemaal in Nederland zitten en er geen Internationale trainingskampen of wedstrijden gevaren worden, hebben onze kernploegleden ook écht even de tijd om hun opvolgers te helpen. Dit is super en is met het oog op 2024 ook erg waardevol.”

De Olympische zeilploeg is blij dat het met NOC*NSF goede afspraken heeft kunnen maken om – onder strikte condities – trainingen op het water voort te zetten. “Wij hebben als Olympische buitensporters geluk. Tuurlijk, we zijn gebonden aan de corona-regels en hebben het een periode moeten doen zonder ons Topzeilcentrum, maar die trainingsuren op het water zijn ons hartstikke waardevol.”

Windsurfcoach Aaron McIntosh ondersteunt Zielhuis bij vormgeving 2024-programma

Het uitstel van de Olympische Spelen voor Tokio zorgt voor een dubbeling van zeilprogramma’s en daarmee voor extra (financiële) uitdagingen. Ook het voorlopige gebrek aan een nieuwe hoofdsponsor vanaf de zomer van 2020 versterkt deze uitdagingen en vraagt om maximale flexibiliteit en creativiteit van de sporters, coaches en staf van het Watersportverbond.

De Spelen van 2024 moeten niet ondersneeuwen. In 2024 worden nieuwe zeildisciplines aan het Olympische zeilen toegevoegd en enkele “oude” klassen zullen verdwijnen. “De nieuwe klassen, waaronder het Offshore zeilen, het windfoilen en het kitefoilen vragen extra aandacht. Daarnaast wordt er sinds zomer 2019 een selectie talentvolle zeilers klaargestoomd voor een Olympische campagne in de foiling Nacra17”, vervolgt Zielhuis.

Om de focus richting 2021 niet te verliezen heeft Zielhuis hulp ingeroepen van RS:X-windsurfcoach Aaron McIntosh voor de vormgeving van de plannen richting 2024. Vooral voor de nieuwe klassen zal McIntosh zich buigen over het beste en slimste beleid voor de Nederlandse zeilers, windsurfers en kitesurfers. Een uitdaging die goed in zijn straatje past en waarvoor ruimte is ontstaan nu hij in Nieuw-Zeeland zit, terwijl “zijn” windsurfer Kiran Badloe en sparringpartner Sil Hoekstra in Nederland te vinden zijn.

“Met name de high performance klassen en het foilen zijn voor Aaron bekend terrein”, vertelt Zielhuis. “Daarbij is hij een creatief persoon die uitblinkt in (o.a.) het creëren van de juiste mindset binnen teams. Ik ben dus heel blij dat Aaron deze taak, in elk geval ten tijde van de coronacrisis, op zich wil nemen. 2020 mag dan uitgesteld zijn, 2024 is dat niet. En het draaien van dubbele programma’s valt niet mee. Ook gezien de financiële uitdagingen zullen we nu het maximale moeten halen uit de mensen die nu beschikbaar zijn. We beschikken gelukkig over een grote club van experts en professionals die voor meerdere groepen van nut kunnen zijn, dus daar maken we optimaal gebruik van.” 

Tekst: Lieke Beukema

Olympisch zeilen
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Emma Plasschaert mist zilver met één punt op EK ILCA Kaštela, Roos...

Toerjacht doorkruist parcours tijdens 49erFX-WK Quiberon: “In 15 jaar nooit zoiets gezien”

Harde wind gooit WK zeilen in Quiberon overhoop, Kampman blijft heersen op...

Negen titeltoernooien in twee weken: ongekende meimaand voor Team Allianz

Geen podium voor België en Nederland in Hyères, Jonker mist brons op...

Emma Plasschaert verovert podiumplaats op eerste Grand Slam van het seizoen in...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 12-13 September 2026

  • 2

    Maxi Yacht Rolex Cup: Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix

  • 3

    VIDEO. Charisma van Nico Poons veroorzaakt ontmasting Peninsula Racing bij RC44 WK Scheveningen

  • 4

    Emma Plasschaert pakt zilver op WK ILCA 6: negen punten die het verschil maakten

  • 5

    Route du Rhum: Jonas Gerckens terug in de grootste Class40-vloot ooit, De Jamblinne vaart een boot uit 1990

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.