ClubRacer
zaterdag 5 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Techniek

Vlaamse Vaarschool lanceert eerste jurycursus: vraag naar regionale juryleden groeit

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 12 juli 2025 3 minuten leestijd
Vlaamse Vaarschool lanceert jurycursus
305

De Vlaamse Vaarschool organiseert op 5 en 6 oktober samen met Belgian Sailing en Wind en watersport Vlaanderen (WWSV) een tweedaagse jurycursus in VYNieuwpoort. De opleiding richt zich op zeilers die een actieve rol willen opnemen binnen de wedstrijdsport als regionaal jurylid. Met een deelnameprijs van €20 voor twee volledige lesdagen maken de organisatoren de cursus zeer toegankelijk.

De cursus start zaterdag 5 oktober om 10:00 in de Watersportlaan 11 te Nieuwpoort en belooft deelnemers klaar te stomen tot regionaal jurylid. De organisatoren benadrukken de mogelijkheid om later door te groeien tot nationaal of zelfs internationaal jurylid, wat suggereert dat dit een eerste stap is in een groter geheel.

Een internationaal jurylid met ervaring op WK’s en EK’s zal de opleiding verzorgen, al blijft de identiteit van deze docent vooralsnog onbekend. De inhoud richt zich op drie kernpunten: de reglementering van het wedstrijdzeilen, hoe incidenten op het water met zeilers te bespreken en hoe samen met andere juryleden tot eerlijke beslissingen te komen.

Acute nood aan juryleden erkend door federaties

Het feit dat drie organisaties – de Vlaamse Vaarschool, Belgian Sailing en WWSV – samenwerken voor deze opleiding wijst op een erkende nood aan gekwalificeerde juryleden. WWSV organiseert normaal gezien haar eigen jury-opleidingen bij WVD Mechelen met internationaal jurylid Joep Straus als docent, wat de vraag opwerpt waarom nu een parallel initiatief wordt gelanceerd.

De timing van de cursus in oktober, net na het hoofdseizoen, kan strategisch zijn om zeilers aan te trekken die tijdens het seizoen hebben ervaren hoe cruciaal competente juryleden zijn voor het verloop van wedstrijden. Het persbericht gebruikt opmerkelijk commerciële en social media taal met emoji’s en uitroeptekens, wat ongebruikelijk is voor officiële federatiecommunicatie.

De lage deelnameprijs van €20 maakt de cursus toegankelijk voor een breed publiek. De Vlaamse Vaarschool rekent normaal hogere prijzen voor haar cursussen, wat suggereert dat deze jurycursus bewust laagdrempelig wordt gehouden om meer jonge zeilers aan te trekken tot het jurywerk.

Waarom Nieuwpoort?

De keuze voor Nieuwpoort als enige locatie roept vragen op over de toegankelijkheid voor kandidaten juryleden uit het hele land. Voor zeilers uit Antwerpen betekent dit een reis van meer dan twee uur, terwijl Limburgers zelfs drie uur onderweg zijn. Bij een acute nood aan juryleden lijkt het vreemd om geen decentrale opleidingen te organiseren in meer centrale locaties.

Cruciale informatie ontbreekt

De informele tone-of-voice van het persbericht roept ook vragen op over de professionaliteit van de organisatie. Formuleringen als “slechts €20” en “schrijf je snel in” lijken meer op een commerciële promotie op Meta platforms of TikTok dan op een officiële federatieaankondiging. Dit contrasteert met de gewoonlijk meer formele communicatie van Belgian Sailing en WWSV.

Bovendien ontbreekt belangrijke informatie zoals het maximaal aantal deelnemers, vereiste voorkennis, of de naam van de internationale jurylid-docent. Het Nederlandse Watersportverbond communiceert veel transparanter over hun jury-opleidingen, met concrete data en duidelijke toelatingsvoorwaarden.

De samenwerking tussen drie organisaties kan ook wijzen op onduidelijke competentieverdeling. Normaliter zou WWSV als Vlaamse federatie de lead nemen in dit soort opleidingen, maar de prominente rol van de Vlaamse Vaarschool suggereert mogelijk een tekort aan eigen opleidingscapaciteit bij WWSV.

Over wedstrijdzeilen en jurywerk

Juryleden spelen een cruciale rol bij zeilwedstrijden door toezicht te houden op de naleving van de zeilregels (Racing Rules of Sailing) en protests te behandelen. Zonder gekwalificeerde officials komt de organisatie van de wedstrijdsport in het gedrang.

Regionale juryleden kunnen optreden bij lokale en nationale wedstrijden, terwijl nationale en internationale juryleden bevoegd zijn voor grotere kampioenschappen en internationale evenementen.

Afbeelding: startschip voor de kust van Oostende, RNSYC

Belgian SailingOpleiding wedstrijdzeilenWind en Watersport Vlaanderen
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

RORC Easter Challenge: drie dagen racen én coaching op de Solent voor...

Recordeditie Winterseries Scheveningen: 52 boten, vijf klassen en een Atoomcup als grand...

Topzeiler Nic Bol deelt tactische geheimen bij Jachtclub Scheveningen

Watersportverbond ontkent datalek: “Gegevens staan achter login” – maar is dat genoeg...

Groot datalek treft 66.000 zeilers: CWO stapt naar Autoriteit Persoonsgegevens na toe-eigening...

Paul Hameeteman deelt foiling-expertise bij Winning Tactics Café: van Youth America’s Cup...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.