ClubRacer
maandag 14 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer

Moana magistraal tijdens de Grand Prix International de la Côte d’Opale

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 26 mei 2010Laatst aangepast op 3 mei 2023 0 minuten leestijd
112

MoanaVideo – De zevende uitgave van de Grand Prix International de la Côte d’Opale kende op pinkstermaandag een uitmuntend slotakkoord met haast perfecte zeilcondities op de rede van Duinkerke: zacht briesje, zomerse zon en felbevochten strijd op het water tussen 54 teams die uitkwamen in IRC 1, IRC2, HN1, HN2 & de sportbotenklasse.

Deze Grand Prix kent drie wedstrijddagen: een ouverture in Boulogne-sur-Mer, een lang intermezzo de tweede dag tussen Boulogne en Duinkerke dat dit jaar erg te kampen had met windstiltes waardoor een deel van de vloot de concertzaal voortijdig moest verlaten, en een spannende finale in Duinkerke. De vermaarde virtuozen van Moana, de First 47.7 van François Goubau, zetten klinkende prestaties neer en wonnen deze zevende uitgave in IRC 1.
 
Op maandag kwamen de deelnemers het water op voor wat korte banen tussen de beruchte Bancs de Flandre, waar in een ver verleden de Spaanse Armada roemloos tenonder ging. ’s Ochtends nog eerst wat uitstel wegens te weinig wind, maar spoedig trok een zacht thermisch briesje aan en de orkestleiders dirigeerden d evloot rond de boeien. Die stonden inderdaad te popelen want de dag tevoren, tot 16 lange uren voor sommigen, was vrij saai. Ze werden op maandag beloond voor het lange wachten en konden echt alles uit de kast halen: de draaierige wind noopte tot grote aandacht en de manoeuvres volgden zich in gestaag tempo op. Een beetje lokale kennis van de partituren was vaak beslissend om de verraderlijke stromingen tussen de banken te omzeilen.

De First 47.7 Moana (betekend eenvoudig ‘zee’ in het Tahitiaans) was over de drie dagen veruit de beste. Eigenaar François Goubau, van Gent en lid van de RBSC, was erg blij: “Het was fantastisch, vlekkeloze organisatie, schitterend weer. Gisteren zondag kwam het er vooral op aan om de stroom en de wind goed te lezen. Het was niet eenvoudig om steeds de juiste keuze te maken, vooral ter hoogte van Calais. Te concurrentie was scherp met dan vooral de Engelse First 35 Stiletto en de nieuwe First 40 Manta Sailing van de Lefebvres”.

In de IRC 2 (met in totaal 8 halftonners aan de start) slaagde de Belgische General Tapioca er in om de eerste plek af te snoepen van de Dehler 29 Bayern Auto Sport. “In feite zijn zij het die de eerste plek verloren”, aldus schipper Philippe Pilate: “als ze tijdens de voorlaatste manche meteen naar de finish waren gezeild hadden ze met een straatlengte voorsprong gewonnen. Maar neen, ze wilden ons perse van de finishlijn weghouden, maar dat was buiten de stuurmanskunst van Jacques Lemaire, de behendigheid van onze halftonner en de sterke stroming gerekend: ze zeilden tegen de finishboei aan en moesten die weer ronden, wat door de stroming niet eenvoudig was; In plaats van met 40 seconden te winnen, verliezen ze nu met 10 seconden”. De Bayern Auto sport van Alain Rousseau werd tweede, de lokale Sunfast 32 Jagahbon derde.
 
‘Gebelgde’ Frans

We willen u ook de prachtige prestatie van Frans Maas & Co tijdens de lange wedstrijd naar Duinkerke niet onthouden. Na een lange dag van stilliggen, ankeren, zoeken naar de zuchtjes wind en plekken met minder tegenstroom, wist de Capella als enige deelnemer van de IRC 2 klasse te finishen om 21u02 bij Gravelines. Edoch, de wedstrijd werd om 20u30 afgebroken door de wedstrijdleiding… Tijdens de loop van de dag was immers gebleken dat er in de wedstrijdinstructies geen tijdslimiet stond. Een vergetelheid. Daarop besloot de dirigent van dienst over de VHF om te roepen dat de limiettijd 21u00 was. Maar omdat dat niet echt volgens de regels is en aangevochten zou kunnen worden, werd er om 20u30 omgeroepen dat de wedstrijd ‘unfair’ was geworden door gebrek aan wind en felle tegenstroom, en daarom afgebroken werd. Kous af. Dat Frans Maas daarmee niet gediend was, kunnen we best begrijpen.

www.gpico.org

Zeezeilen
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Scheveningen500 zet koers naar Bretagne: 35 zeilteams starten zaterdag hun zeezeil avontuur

Scheveningen500: de race naar Roscoff voor wedstrijdzeilers en avontuurlijke toerzeilers

Zeezeilklassieker Scheveningen500: studenten uit België ook hartelijk welkom!

50ste Rolex Fastnet Race Notice of Race gepubliceerd

Scheveningen500 Editie 2023 gaat naar Falmouth

Driehoek Noordzee 2023

Meest gelezen

  • 1

    Maxi Yacht Rolex Cup: Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 12-13 September 2026

  • 3

    Route du Rhum: Jonas Gerckens terug in de grootste Class40-vloot ooit, De Jamblinne vaart een boot uit 1990

  • 4

    Slechts 23 van de vijftig IMOCA’s aan de start van de Route du Rhum-Destination Guadeloupe: de klasse denkt hardop over een bouwstop

  • 5

    Ruim 130 zeilers strijden komend weekend in Bruinisse om de Nederlandse titels RS500, RS Aero en RS Feva

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.