Na een mislukte kwalificatiepoging in 2022 keert SSL Team Belgium terug met een volledig vernieuwde bezetting vol olympisch talent. Onder leiding van dubbelwaardig wereldkampioene Emma Plasschaert wil de Belgische selectie in 2025 alsnog doorstoten naar de of SSL Gold Cup Finals. Met maar liefst zes Olympiërs aan boord en een zorgvuldig samengestelde mix van dinghy-specialisten en offshore-zeilers, lijkt België eindelijk klaar voor de wereldtop.
Emma Plasschaert neemt als captain en tacticus de leiding over het team. De tweevoudig wereldkampioene ILCA 6 en tweevoudig olympisch top-8-finisher brengt haar scherpe tactische visie en jarenlange ervaring op het hoogste niveau in. Voor Plasschaert draait de Stars Sailors League Gold Cup niet alleen om presteren, maar ook om het opbouwen van een cultuur van teamspirit en plezier onder de Belgische vlag.
“We hebben een behoorlijk nieuw team vergeleken met de vorige keer, dus het ging er vooral om te zien of iedereen goed zou passen op de boot, de juiste posities te vinden en te testen hoe we samenwerken,”
vertelt Plasschaert na een trainingsessie in Grandson, Zwitserland.
“We zijn echt blij met de mensen die we hier hebben meegebracht en hebben nu een veel beter begrip van hoe het definitieve team voor de kwalificaties eruit zou kunnen zien.”
Het plezier staat voorop bij de Belgen, zo benadrukt Emma:
“Het belangrijkste is dat we plezier hadden en genoten van geweldige zeilomstandigheden in Grandson, iets wat we in het verleden niet altijd hadden. Natuurlijk is communicatie tijdens de manoeuvres nog een uitdaging, maar daar zijn deze trainingen juist voor. We zijn een zeer gelukkig Belgisch team en gemotiveerd om te blijven verbeteren.”
Olympisch driemanschap vormt ruggengraat

Aan het roer staat Yannick Lefebvre, met Tom Pelsmaekers als trimmer. Het duo zeilde bijna een decennium samen in de 49er, inclusief twee Olympische Spelen. Lefebvres rust aan het roer en Pelsmaekers’ instinct voor bootsnelheid aan de voorkant vormen samen met Plasschaerts tactische inzicht moeten een solide basis vormen voor het zeilteam.
De drie Olympiërs kennen elkaar door en door en brengen niet alleen individuele klasse, maar vooral chemie aan boord. Die combinatie van ervaring en wederzijds vertrouwen moet het verschil maken in de krappe beslissingen tijdens de kwalificatiewedstrijden.
Daarnaast heeft België nog drie andere Olympiërs in de gelederen. Wannes Van Laer nam driemaal deel aan de Spelen in de Laser/ILCA 7 en brengt consistentie en een leven lang race-ervaring mee. William Desmet, die vorig jaar nog uitkwam op Parijs 2024 en tot de sterkste ILCA 7-zeilers van Europa behoort, voegt scherpe starttechniek en vastberadenheid toe. De absolute veteraan in het team is Sébastien Godefroid, met vier olympische campagnes op zijn naam, waaronder zilver op de Spelen van Atlanta in 1996.
Ervaring dinghy zeilers versterken de olympische kern

Naast de olympische garde beschikt België over een diverse groep ervaren dinghy-zeilers, offshore-racers en J/80-specialisten. Aline Pierrard combineert wedstrijdzeilen met haar professionele carrière op zee in offshore windprojecten. Yanic Darquenne is met zijn jonge leeftijd het jongste teamlid, maar bezit al ervaring op het WK J/80.
Sarah De Canniere brengt haar ervaring uit de Snipe-klasse en haar recente Fastnet-campagne mee, terwijl Noah De Prest veelzijdigheid toevoegt vanuit IRC- en J/80-racing. Vito Feremans racet op het Australische TP52-circuit, Célestin Goubau is een jong talent in de J/80, en Toon Van Caneghem is een consistente performer in Europese en IRC-vloten. SSL Team Belgium is kortom een mix van ervaring, talent en ambitie.
Europese kwalificatie cruciale stap naar finaleplaats
Met de volledige trainingsessie in Grandson achter de rug, richten de Belgen zich nu volledig op de cruciale Europese kwalificatiewedstrijden in 2025. Dit wordt hun kans om de lessen van eerdere pogingen om te zetten in resultaten en een plek te veroveren op de SSL Gold Cup 2026 Grand Final.
Over de SSL Gold Cup
De Stars Sailors League Gold Cup is het wereldkampioenschap voor nationale teams in het zeilen, een uniek concept waarin landen strijden op gelijke RC44-monohulls. Teams bestaan uit vijf tot acht zeilers die via continentale kwalificatiewedstrijden een plek moeten veroveren voor de Grand Final.
Het format combineert korte, tactische races met intensieve match racing-elementen, waarbij teamwork en foutloos zeilen cruciaal zijn. De SSL Gold Cup 2026 belooft opnieuw het toneel te worden waar de beste zeilnaties ter wereld elkaar treffen in een spectaculaire strijd om de wereldtitel.
