ClubRacer
vrijdag 4 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

België mist kwalificatie voor SSL Gold Cup-finales in Rio

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 15 juni 2026Laatst aangepast op 18 juni 2026 4 minuten leestijd
Belgische Sea Devils
377

Op de SSL Gold Cup European Qualifiers op het Zwitserse Lake Neuchâtel is de Belgische ploeg Sea Devils er niet in geslaagd een ticket voor de finale in Rio te bemachtigen. Na drie gevaren races in Groep E strandde België onder leiding van Emma Plasschaert op de derde plaats, ruim achter de Litouwse Ambers en het Noorse Norstream. Twee dagen windstilte gooiden roet in het eten en bevroren de tussenstand, waardoor de Sea Devils geen kans meer kregen om de achterstand goed te maken.

Het wind speelde de organisatie twee dagen op rij parten. Woensdag noteerde men uitschieters tot 25 knopen, maar uit te veel richtingen en veel te onstabiel om een baan uit te zetten. Donderdag liet de wind even hoop opflakkeren met vlagen van 5 knopen, maar die vielen telkens snel weer stil. Het bleef frustrerend voor de zeilers, de toeschouwers en het wedstrijdcomité, dat de bries elke kans gaf tot aan de laatste toegestane starttijd om 16u00, waarop men gedwongen AP over A hees en de races schrapte.

Daardoor bleef de stand na drie races overeind. In Groep E kwalificeerden de Litouwse Ambers zich met 11 punten, voor de Noorse Norstream op 9, de Belgische Sea Devils op 6 en de Servische Eagles op 4 punten. In Groep D ging het ticket naar de Estse Icebreakers met 8 punten, voor de Oostenrijkse Eagles op 6 en de Sloveense Krpani 1860 op 4.

Een Belgische ploeg vol bekende namen

SSL Team Belgium werd op Lake Neuchâtel aangevoerd door teamkapitein Emma Plasschaert. De zeilploeg bestond uit:

  • Emma Plasschaert (teamkapitein/tactiek)
  • Aline Pierrard (voordek)
  • Yanic Darquenne (mast)
  • Vito Feremans (grinder)
  • Tom Pelsmaeker (trimmer)
  • Noah de Prest (trimmer)
  • Célestin Goubau (trimmer)
  • Timothée Deplasse
  • Willam de Smet (grootzeiltrimmer)
  • Wannes van Laer (Floater)

Het is een selectie die heel wat olympische en internationale ervaring bundelt, maar op het Zwitserse meer kwam het door de aanslepende windstilte nooit tot een echte ontknoping.

Twee ploegen vieren feest, anderen slikken een bittere pil

Voor de teams die naast kwalificatie grijpen, is het een bittere pil. Sport kan soms wreed zijn, maar de prestaties van zowel de Estse Icebreakers als de Litouwse Ambers waren in de drie gevaren races voorbeeldig en verzekerden hun plaats op de SSL Gold Final Brasil 2026, het tweede WK voetbal – maar dan in het zeilen.

Rokas Milevičius van de Litouwse Ambers, wiens ploeg bij de eerste editie van de SSL Gold Cup al schitterde, was begrijpelijk dolblij dat hij door de uiterst competitieve Groep E geraakte:

“Wow, I feel amazing! That’s what we all came for, the ticket to Rio! We achieved our goal.”

De Estse kapitein Karl-Hannes Tago vulde aan:

“It’s a great relief. After two days of waiting it’s really good. Today was really difficult with no wind at all, and we waited until the very last minute, when at 4 o’clock the racing was cancelled.”

Champagne op het podium

Alle teams verzamelden bij het hoofdpodium voor de prijsuitreiking, waar de Litouwse en Estse ploegen samen feestvierden. De champagne spoot, de volksliederen klonken en het feest barstte los. De rivaliteit tussen beide naties kan in Rio oplaaien, maar voorlopig waren ze even gelukkig met hun doorstoot in de competitie.

Op de vraag of hij liever de laatste twee dagen had gezeild dan eindeloos te wachten, gaf Rokas een eerlijk antwoord:

“I would be lying if I said that I was sad we didn’t have any races today, because we were leading after the second day of racing, where we had three amazing races, with a strong, nice breeze. On the other hand, it’s always nice to sail these boats. We really enjoy racing against competitive teams, country against country, trying to win the races and score points, so we’re a bit sad that there’s no racing, but on the good side, we’re super happy to sail that well on the second day.”

Karl-Hannes voegde toe:

“The second day was a really fun day when it was windy, and we felt really fast in the strong winds. Overall though I would say I’d have enjoyed sailing more rather than waiting for two days. Now we will go back and do our own racing, and then try to get back as a group in the autumn; during the summer everybody is so busy.”

De volgende SSL Gold Cup European Qualifiers vinden plaats op Lake Neuchâtel tussen 14 en 17 juli. Voor de gekwalificeerde teams is het echter eerst tijd om te vieren op de Road to Rio.

Eindstand Groep E

PlaatsTeamPunten
1Lithuanian Ambers11
2Norwegian Norstream9
3Belgian Sea Devils6
4Serbian Eagles4

Eindstand Groep D

PlaatsTeamPunten
1Estonian Icebreakers8
2Austrian Eagles6
3Slovenian Krpani 18604

Wat is de SSL Gold Cup?

De SSL Gold Cup is een internationaal teamzeilevenement dat naties tegen elkaar laat strijden in identieke eenheidsklassers, met als doel het uitroepen van een wereldkampioen op landenbasis – door de organisatie omschreven als “het WK voetbal in het zeilen”. Nationale teams strijden via kwalificatierondes om een plaats in de SSL Gold Final, die in 2026 in Brazilië wordt afgewerkt. Voor de Europese teams loopt de Road to Rio via opeenvolgende kwalificatiemomenten op Lake Neuchâtel in Zwitserland.

SSL Gold Cup
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

België mikt op revanche: zes Olympiërs versterken team voor SSL Gold Cup...

Belgisch team herrijst: Emma Plasschaert roept zeilers op voor SSL Gold Cup...

HERBEKIJK. Finale SSL Gold Cup: vier zeilnaties strijden om de eerste Wereldtitel

VIDEO. Dutch Lions strijden in SSL Gold Cup kwartfinales

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • In 1920 winnen Belgische zeilers voor het eerst olympisch goud

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.