Het Franse SailGP-team werd tijdens de laatste training voor de start van de Emirates Great Britain Sail Grand Prix in Portsmouth getroffen door een mastbreuk op hun F50-foiler. De bemanning bleef gelukkig ongedeerd, maar ‘Les Bleus’ kunnen dit weekend geen races meer varen. Het incident roept opnieuw vragen op over de structurele integriteit van de SailGP-vloot, nadat in maart alle masten werden versterkt na een dramatische breuk bij het Australische team.
De mastbreuk gebeurde nog voor de eerste officiële start en betekent een zware tegenslag voor zowel het Franse team als de SailGP-organisatie. Het team van Frankrijk had recent goede resultaten behaald met podiumplaatsen in zowel San Francisco als New York, en leek eindelijk momentum op te bouwen in de competitie.
De jury zal moeten beslissen of Frankrijk compensatiepunten krijgt voor deze technische storing die buiten hun schuld om ontstond. Dit zou een precedent kunnen scheppen voor toekomstige incidenten in de serie.
Zorgen over structurele veiligheid blijven bestaan

Zoals ClubRacer.be eerder berichtte, werden alle masten in de SailGP-vloot geanalyseerd en versterkt na de spectaculaire mastbreuk van het Australische team tijdens de San Francisco-regatta in maart. Die versterking kostte de organisatie zelfs de geplande première in Rio de Janeiro, die werd geannuleerd om tijd te maken voor de aanpassingen.
In New York leken de problemen opgelost, met teams die zonder grote structurele problemen koersten. De F50-catamarans bereikten weer hun karakteristieke hoge snelheden zonder noemenswaardige technische mankementen. Deze nieuwe breuk gooit echter opnieuw een schaduw over de betrouwbaarheid van het materiaal.
SailGP heeft aangekondigd een onderzoek te starten naar de oorzaak van deze jongste mastbreuk. De uitkomsten zullen cruciaal zijn voor het vertrouwen in de technische integriteit van de vloot en de veiligheid van de zeilers.
Britse dominantie en Duitse teleurstelling op dag één
Ondanks het Franse forfait ging de races in Portsmouth door zoals gepland, met elf teams die streden om de punten. Het thuisteam van Groot-Brittannië, onder druk na recente zwakke prestaties, leverde een meesterlijke prestatie af onder leiding van stuurman Dylan Fletcher. Met resultaten van 1, 2, 3 en 2 staan de Britten na de eerste racedag bovenaan het klassement met 36 punten.
Verrassend sterk presteerden de Zwitsers van Sébastien Schneiter, die met 30 punten op de tweede plaats staan. De Australische recordhouders van Tom Slingsby volgen op de derde plaats met 26 punten, gelijk met de Nieuw-Zeelanders van Peter Burling die een teleurstellende laatste plaats in race vier hun goede dag verpestten.
Het Duitse team van Erik Kosegarten-Heil kende een moeizame dag met startproblemen die resulteerden in plaatsen 11, 9 en 9, voordat een vierde plaats in de laatste race voor enige opluchting zorgde.
“Wij zijn goed over de koers gekomen, maar klote gestart”
vatte stuurman Kosegarten-Heil de dag samen volgens grinder Felix van den Hövel.
Zondag beslissend voor klassement
De nieuwkomer Red Bull Italy onder leiding van Ruggero Tital toonde klasse met consistent goede resultaten (8, 3, 6, 3), terwijl Canada een dramatische dag beleefde en als elfde eindigde – een teleurstellend resultaat voor het team van Giles Scott dat recent nog goede scores had behaald.
Voor de beslissende tweede racedag staan de Britten weliswaar aan de leiding, maar met slechts zes punten voorsprong op Zwitserland is alles nog mogelijk. Het Duitse team moet vooral hun chronische startproblemen oplossen – drie keer een valse start of te laat over de lijn is simpelweg te veel verlies van punten op dit niveau. Australië en Nieuw-Zeeland, traditioneel de sterkste teams in de serie, liggen op de loer om te profiteren van eventuele Britse zenuwen voor eigen publiek.
De races worden live uitgezonden en lokken in Portsmouth duizenden toeschouwers die dicht op het water de spectaculaire gevechten tussen de snelste zeilboten ter wereld kunnen volgen.
Over SailGP:
SailGP is een internationale zeilcompetitie waarin nationale teams racen met identieke F50-catamarans die snelheden van meer dan 100 km/u kunnen bereiken. De boten ‘vliegen’ op foils boven het water en bieden spectaculaire racing in stadions op zee.
Het SailGP seizoen bestaat uit verschillende Grand Prix-evenementen wereldwijd, met als hoogtepunt een finale waarin de drie beste teams strijden om de seizoenstitel. De Emirates Great Britain Sail Grand Prix in Portsmouth is een van de populairste stops op de kalender, mede door de enthousiaste Britse fans.
