ClubRacer
vrijdag 4 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Ontdek

Waarom liep Team Vestas Wind aan de grond en hoe nu verder?

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 9 maart 2015Laatst aangepast op 3 mei 2023 4 minuten leestijd
137

Team Vestas Wind aan de grondVandaag kwam het onafhankelijk rapport uit aangaande het aan de grond lopen van Team Vestas Wind in de tweede etappe van de Volvo Ocean Race. Het bevat enkele aanbevelingen ten aanzien van veiligheid op zee, die voor alle betrokkenen bij zeezeilraces zijn bestemd. In het bijzonder de suggestie om navigatiekaarten en andere software aan boord te verbeteren om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen.

De Deense boot Vestas Wind (Chris Nicholson/AUS) strandde op een rif bij Cargados Carajos Shoals in het midden van de Indische Oceaan. Dat gebeurde op weg van Kaapstad naar Abu Dhabi op 29 november. De bemanning was vervolgens genoodzaakt om het racejacht te verlaten. De Nederlandse navigator Wouter Verbraak maakt inmiddels geen deel meer uit van het team.

De zwaar gehavende Vestas Wind werd geborgen en wordt momenteel herbouwd op de Persico bootwerf in het Italiaanse Bergamo. Met als doel om in juni in Lissabon/Portugal terug te keren aan de startlijn voor de laatste 2 etappes.

De Volvo Ocean Race gaf afgelopen december opdracht tot het onafhankelijke onderzoek, uitgevoerd door gevestigde experts op dit gebied: voormalig Rear Admiral Chris Oxenbould (AUS) als voorzitter, Stan Honey en Chuck Hawley (zie onderaan). Het panel rapporteerde dat de feiten over het aan de grond lopen reeds goed zijn gepubliceerd en dat de eigen bevindingen over de gebeurtenissen gebaseerd zijn op interviews met de bemanning, racemanagement, andere relevante partijen en de gedocumenteerde gegevens waren niet omstreden. “Het team was zich niet bewust van enig navigatiegevaar in zijn nabijheid, ging er ten onrechte van uit dat de diepte bij de Cargados Carajos Shoals 40 meter was en begreep zo dat het veilig was om over de ondiepte te varen”, somt het panel op.

Persconferentie "Team Vestas Wind grounding report"

Persconferentie “Team Vestas Wind grounding report Het panel wijs geen schuldigen aan, maar trekt de volgende conclusies:

  • Er waren tekortkomingen in het gebruik van electronische kaarten en andere navigatorische date aan boord van Vestas Wind
  • Er waren tevens tekortkomingen in de cartografie, die de gevaren qua navigatie op de kleine en medium schaal van het kaartsysteem laat zien.
  • Het management van noodsituaties werkte goed en er waren geen administratieve of race management issues die bijdroegen aan het incident.

De belangrijkste aanbevelingen van het panel zijn

  • Dat een aantal aangeleverde richtlijnen ten aanzien van het gebruik van elektronische kaarten wordt ondersteund en opgenomen in de race en onderhevig is aan herziening en verfijning.
  • Dat de leveranciers van het gebruikte kaartsysteem en de fabrikant van één van de aan boord aanwezige software systemen worden geadviseerd over de waargenomen tekortkomingen.
  • Het panel stelt voor dat de Volvo Ocean Race haar hefboomwerking en invloed in de nautische industrie gebruikt om de ontwikkeling van een verbeterd navigatiesysteem aan te moedigen, inclusief kaarten en software.

Het panel gaf ook vijf kleine aanbevelingen (page 63, paragraaf 262) met betrekking tot het verloop van de race. Volvo Ocean Race CEO Knut Frostad laat weten dat de race alle aanbevelingen in overweging neemt. Hij voegde daaraan toe: “Ons plan is om hier in Auckland de richtlijnen te verspreiden onder de schippers en navigators, zoals aanbevolen in het rapport, en om ze op te nemen in de Notices of Race. Het is onze intentie om in de toekomst het rapport als een nuttig document voor de hele offshore racegemeenschap te laten dienen. Er zullen altijd incidenten plaatsvinden, maar we hopen dat dit rapport helpt om ze minder waarschijnlijk te maken.”

Over Chris Oxenbould en zijn twee panelleden
Real Admiral Chris Oxenbould is een voormalig, plaatsvervangend hoofd van de Australische marine en een ervaren zeiler van oceaan zeilraces met navigatie als speciale expertise. Oceaannavigatie expert Stan Honey, die de Volvo Ocean Race 2005-06 als navigator aan boord van ABN AMRO ONE won, en Chuck Hawley, die dienst doet als voorzitter van het U.S. Sailing Safety at Sea Committee, assisteren Rear Admiral Oxenbould bij de totstandkoming van het rapport.

Hoe onafhankelijk is het rapport?
Wij stelden deze vraag aan de Dutch Media Manager van de Volvo Ocean Race en het antwoordde luidde als volgt:

“De Volvo Ocean Race heeft in december besloten een onafhankelijk onderzoek in te stellen. Daarvoor heeft de organisatie aan Chris Oxenbould en zijn twee panelleden gevraagd om een begroting op te stellen, aangezien een onderzoek van deze omvang de nodige kosten met zich mee brengt. Daarop is groen licht gegeven.”

Diana Bogaards vervolledigt met:

“Bovendien zijn Chris Oxenbould noch Stan Honey noch Chuck Hawley ’te koop’, zoals COO Tom Touber het zelf verwoordt. Deze mannen hebben elk een enorme reputatie op hun vakgebied. Daar past enkel een onafhankelijke werkwijze bij. Zij laten zich niet sturen door derden.”

Offshore zeilenThe Ocean RaceZeilblunders
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als...

RORC Round Britain and Ireland Race – Live Tracker

Rechter schort IFKS-royement Luuc Elzinga op: schipper kan met Vrouwe Christina naar...

Squid Sailing meldt datalek: gegevens van zeilers mogelijk in verkeerde handen

INEOS eist AC75 Britannia terug, Athena Racing slaat terug met beschuldigingen van...

Toerjacht doorkruist parcours tijdens 49erFX-WK Quiberon: “In 15 jaar nooit zoiets gezien”

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.