Na zes pittige races over twee dagen blijft team Xcellent (GBR) aan de leiding van het SB20 Europees Kampioenschap in Oostende, maar hun voorsprong kwam zwaar onder druk te staan op de woelige Noordzee. Voor de regerende wereldkampioenen was niets vanzelfsprekend op deze tweede wedstrijddag, waarbij alle starts onder zwarte vlag plaatsvonden na generale recalls en BFD’s in elke race voorkwamen. Team venuesworld.com kende een goede dag na het missen van race 3 door materiaalschade, met een 6e, 3e en 2e plaats, wat hen naar de vijfde positie overall bracht.
Zandbank en getij bepalen tactiek
Desert Eagle trimmer Will Sargent van team Hendrik Witzmann (UAE), die derde staan in de tussenstand, deelde na afloop zijn inzichten over de tactische uitdagingen van het wedstrijdgebied voor de kust van Oostende.
“We werden tweede in de eerste race, zesde in de tweede en leidden de laatste race vrijwel de gehele tijd, totdat we een klein probleem kregen met de spinnakerschoot dat onder de boeg kwam,” aldus Sargent. “We slaagden er nog in om derde te worden, dus over het algemeen een solide dag.”
De omstandigheden op het wedstrijdgebied bleken lastig, waarbij zowel getij als een grote zandbank een belangrijke rol speelden in de tactiek.
“Het getij was met ons mee op het aandewindse rak en tegen ons op de benedenwindse rak, waardoor de benedenwindse stukken echt lang waren in de eerste twee races,” verklaarde Will.
“Je moest kiezen of je op de zandbank bleef met minder stroming, of naar beide kanten ervan ging met meer stroming. Afhankelijk van de getijfase zou plotseling de ene kant lonen. Er was ook een beetje een linkse shift en meer druk, dus je moest het allemaal goed afwegen.”
Sargent, die eerder als coach op deze locatie actief was, suggereert dat zijn lokale kennis zijn team een voordeel gaf.
“Grappig genoeg hebben de locals niet echt vermeld waar de zandbank ligt, maar als je de kaarten hebt bestudeerd en hier een beetje bent geweest, weet je dat hij er is. De topteams komen er achter, maar er zijn er nog genoeg die waarschijnlijk nog niet helemaal hebben uitgewerkt waarom de keuzes op de baan zo cruciaal zijn.”
Het racen was close in de hele vloot, vooral in race 2.
“De top acht zat allemaal aan elkaar vast, en bij het laatste bovenwindse merkteken had iedereen als eerste over de finish kunnen gaan. Het was waarschijnlijk de closest race van de regatta tot nu toe,” vertelde hij.
Wisselend getij schud veld dooreen
Het wisselende getij in de laatste race zorgde voor dramatische verschuivingen.
“Het Belgische team Go with the Flow kwam als eerste rond het eerste bovenwindse merk met een grote voorsprong, maar bij de volgende rounding waren ze rond de zevende positie. Daar kwam de zandbank echt tot zijn recht – het getij was omgeslagen aan de ene kant maar niet aan de andere, dus plotseling loonde links enorm.”
Gewichtsverschillen tussen de teams hebben ook invloed gehad op de prestaties.
“John Pollard’s team is wat lichter, dus ze zijn sneller benedenwinds. Maar in de laatste race waren we zeker sneller bovenwinds. Het gewicht maakt een groot verschil in deze omstandigheden,” merkte Will op.
Ondanks de fysieke en tactische uitdagingen bleef team Desert Eagle positief:
“Uiteindelijk staan de snelste boten nog steeds vooraan. Het is zwaar racen, maar daarom zijn we hier,” concludeerde Will.
Fysiotherapie houdt crews op de been
Het einde van dag 2 zag veel zeilers met pijn, maar wel glimlachend, mede dankzij het Mensa Praktijk fysiotherapieteam dat onvermoeibaar werkte om de crews race-ready te houden. Met nog vier dagen te gaan is uithoudingsvermogen net zo belangrijk als snelheid.
Met zes races gevaren en de één aftrek erin, blijft team Xcellent de controle houden, maar TED’s bullet, de consistentie van Desert Eagle en goede scores van andere teams suggereren dat de strijd om de Europese titel nog lang niet beslist is. Morgen belooft meer wind en dus nog meer drama.
Top 5 na 6 races:
- Xcellent (John POLLARD) – 1.0 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 – 5 punten
- TED (Michael O’CONNOR) – 5.0 3.0 6.0 1.0 2.0 (43.0)BFD – 17 punten
- Desert Eagle (Hendrik WITZMANN) – 4.0 6.0 2.0 2.0 (7.0) 3.0 – 17 punten
- FFVoile Youth (Paul LOISEAU) – 3.0 2.0 (7.0) 7.0 6.0 7.0 – 25 punten
- venuesworld.com (Ger DEMPSEY) – 8.0 7.0 (43.0)DNF 6.0 3.0 2.0 – 26 punten
Link naar volledige uitslagen: https://bit.ly/SB20Euros2025
Over het SB20 Europees Kampioenschap
Het SB20 Europees Kampioenschap is een van de belangrijkste internationale wedstrijden voor de SB20-klasse, een moderne sportboot die bekendstaat om spectaculaire en tactische wedstrijden. De SB20 is een 6,15 meter lange kielboot met asymmetrische spinnaker, ontworpen door Tony Castro, die wordt gezeild met een crew van drie personen.
De klasse staat bekend om zijn close racing en hoge technische eisen, wat resulteert in spannende wedstrijden waar kleine tactische fouten grote gevolgen kunnen hebben. Het kampioenschap trekt jaarlijks de beste teams uit heel Europa en daarbuiten, die strijden om de prestigieuze Europese titel.
