Het selectieproces voor het Offshore Double Handed World Championship (ODHWC) 2025 is officieel begonnen. De Royal Ocean Racing Club (RORC) heeft in samenwerking met World Sailing de Notice of Race gepubliceerd voor dit prestigieuze evenement dat van 22 september tot 1 oktober 2025 in Cowes op het Isle of Wight zal plaatsvinden. Met maximaal 28 mixed teams die kunnen deelnemen, dienen nationale zeilbonden en federaties nu hun interesse kenbaar te maken.
Na de controversiële selectieprocedures tijdens de vorige editie, waarbij in België de selectie achter gesloten deuren plaatsvond terwijl Nederland juist voor volledige transparantie via de media koos, rijst de vraag hoe de selectie dit keer in België zal verlopen. Hier komen we later in dit bericht op terug.
Elke nationale zeilbond (MNA) krijgt maximaal twee uitnodigingen, maar de uiteindelijke selectie van teams ligt bij een panel aangesteld door World Sailing indien er meer dan 28 aanmeldingen zijn.
RORC CEO Jeremy Wilton toont zich enthousiast:
“De Royal Ocean Racing Club is trots om het Offshore Double Handed World Championship te mogen organiseren vanuit ons onlangs gerenoveerde clubhuis in Cowes. Het wedstrijdgebied in de Solent en het Engelse Kanaal is een van de meest historische en uitdagende racelocaties in de sport. Het is complex en biedt vele tactische en strategische mogelijkheden.”

Nieuwe format met kwalificatieraces en repechage
De organisatie voorziet een competitieformat met twee kwalificatieraces, een mogelijk repechage-evenement of herkansingsronde (afhankelijk van de omstandigheden) en een finale race. Dit intensieve format moet ervoor zorgen dat de beste teams uiteindelijk om de wereldtitel strijden.
Wat opvalt is dat de organisatie nadrukkelijk streeft naar een maximale geografische spreiding van deelnemers, wat kleinere zeilnaties mogelijk meer kansen biedt. Dit staat in contrast met voorgaande edities waar dominante zeilnaties vaak meerdere teams konden afvaardigen.
De ODHWC 2025 wordt georganiseerd met ondersteuning van Cap-Regatta, Yacht Club de France, Lorient Grand Large en Jeanneau. Net als vorig jaar zullen de wedstrijden worden gevaren in de Sun Fast 30 One Design, wat een gelijkwaardig speelveld garandeert.
Belgische en Vlaamse communicatieperikelen
De Belgische transparantie van het selectieproces blijft een heikel punt dat wat kritische aandacht verdient.
ClubRacer stelde in 2024 reeds kritische vragen over de selectie procedure in België aan Luc Geirnaert die Vice-voorzitter is bij Belgian Sailing en Coördinator Breedtesport Zeilen bij Wind en Watersport Vlaanderen (WWSV).
“Hallo Luc, kan je mij laten weten via welke kanalen, naast de Belgian Sailing-website, deze informatie is gecommuniceerd en sinds wanneer deze in omloop is?”
Het antwoord was veelzeggend:
“Er is inderdaad geen specifieke communicatie gedaan rond dit event. Incrowd gaat dit soorten wedstrijden natuurlijk wel rond – zo zien we bij FFYB een bericht van Jonas Gerkens op 21 februari.”
Geirnaert voegde daaraan toe:
“De boot stond vorig jaar na de Fastnet Race al te kijk in Cherbourg en in specifieke groep solo- en shorthanded sailors is dit zeker goed doorgekomen. De meeste watersporters zijn op de hoogte van de wedstrijdkalenders via de klassenorganisaties. Het evenement bestaat al veel langer – weliswaar op een ander boottype dus komt niet uit de lucht vallen. Je hebt natuurlijk een punt dat dit gecommuniceerd kon worden maar dat geldt voor heel wat klassen en evenementen.”
Deze reactie bevestigt de zorgen over de beperkte communicatie en transparantie vanuit de Belgische federaties, in schril contrast met de Nederlandse aanpak waar actief via de media werd gecommuniceerd over selectiemogelijkheden.
Geïnteresseerde zeilers worden aangeraden contact op te nemen met hun nationale zeilbond of zeilfederatie om meer informatie te krijgen over de selectiecriteria en -procedures voor dit wereldkampioenschap. De volledige Notice of Race is beschikbaar via het officiële medededelingenbord van het ODHWC 2025.
