ClubRacer
vrijdag 25 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Tienpont en Walta klaar voor WK Offshore Double Handed in Marseille

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 25 september 2026 6 minuten leestijd
Simeon Tienpont en Christiane Walta
1

Simeon Tienpont en Christiane Walta zijn in Marseille begonnen aan hun campagne op het WK Offshore Double Handed, dat van 23 september tot en met 2 oktober wordt gevaren. Het Nederlandse duo van Team DutchSail rondde in de Franse havenstad de registratie en de eerste officiële verplichtingen af en legde daarna de focus op het leren kennen van de toegewezen boot, met het oog op de eerste kwalificatierace op donderdag 24 september. Het kampioenschap draait om bootbeheersing, navigatie en samenwerking.

De reis naar Marseille verliep voorspoedig. Tienpont, Walta en supportlid Pipi Kramer kwamen na een goede autorit aan en namen hun intrek in een appartement naast de haven. Kort daarna waren de registratie en de documentatie afgerond en vonden de eerste media-interviews plaats.

“Het is redelijk relaxed hier”, aldus Tienpont in zijn eerste update vanuit Marseille. “We hebben de inschrijving gehad, alle contracten zijn getekend, de inschrijfformulieren zijn ingevuld en de eerste interviews gedaan.”

Identieke boten, maar een loting koppelt elk duo aan zijn Sun Fast 30 OD

Het WK wordt gevaren in de Sun Fast 30 One Design, een eenheidsklasse waarbij de organisatie identieke boten ter beschikking stelt. Elk team bestaat uit een gemengde bemanning van twee zeilers: één vrouw en één man. Tijdens de wedstrijd is externe ondersteuning niet toegestaan.

Een bijzonder onderdeel van het kampioenschap is de boottoewijzing. De boten worden via een loting aan de teams toegewezen. De zeilers moeten zich daardoor niet alleen aanpassen aan de weers- en wedstrijdomstandigheden, maar ook aan het specifieke schip waarop zij de race varen.

Het wedstrijdprogramma begon voor Tienpont en Walta dan ook met een grondige kennismaking met hun boot. Na een eerste briefing over de toegestane aanpassingen en het gebruik van de boot volgde de loting. Tienpont: “Dan trekken we een nummertje uit de viskom en is er een toewijzing van de boot waarop we mogen zeilen. En mogen we vanmiddag van 13:00 tot 17:00 uur het water op om de boot te leren kennen.”

Eén nachtrace, vijf directe finaleplaatsen en een herkansing

Het wedstrijdprogramma loopt van 23 september tot en met 2 oktober. Na de registratie, de veiligheidscontroles en de trainingen staan de kwalificatieraces op het programma.

De eerste kwalificatierace, op donderdag 24 september, is een nachtrace. Het DutchSail-duo moest daarin bij de eerste vijf van de negen boten eindigen om zich rechtstreeks voor de finale te plaatsen. Wie daar niet in slaagt, krijgt op maandag 28 september een herkansing in de repechage.

De finale begint op woensdag 30 september en loopt door tot de finish op vrijdag 2 oktober. Een sterke start in de kwalificatie is voor Tienpont en Walta daarom belangrijk: een plaats bij de eerste vijf betekent directe kwalificatie voor de finale.

Lichte wind en geen mistral: ideaal om de boot te leren kennen

De weersomstandigheden in Marseille waren gunstig. Bij aankomst lag de temperatuur rond de 26 graden en stond er een lichte noordoostelijke tot oostelijke wind. Tienpont verwachtte voor de komende dagen geen uitgesproken mistralcondities. De relatief lichte wind gaf het duo de kans om de boot onder rustige omstandigheden goed te leren kennen en de eerste afstellingen te beoordelen.

“Vanmiddag is ideaal voor ons om te kijken hoe we de boot aan de praat krijgen met lichte wind”, vertelde Tienpont. Met een knipoog keek hij ook vooruit naar de fysieke uitdaging aan boord: “Eens kijken hoe ik met mijn grote lijf mezelf onder de giek door kan manoeuvreren.”

De eerste trainingssessie was bedoeld voor meer dan snelheid alleen. Tienpont en Walta moesten vertrouwd raken met de indeling en de bediening van de Sun Fast 30 OD, manoeuvres efficiënt leren uitvoeren en meteen een gezamenlijke routine opbouwen voor de langere races.

Van Marseille tot Scheveningen: het supportteam achter Team DutchSail

Op het water nemen uitsluitend Tienpont en Walta de beslissingen, maar vanuit DutchSail staat een professioneel supportteam klaar. Pipi Kramer is in Marseille aanwezig en ondersteunt bij de logistiek, de voorbereiding en het nalopen van de boot. Haar aanwezigheid geeft het duo de ruimte om zich zoveel mogelijk op de technische voorbereiding en de wedstrijd te concentreren.

Max Deckers vervult online de rol van navigator aan wal (onshore navigator). Zijn ondersteuning blijft binnen de wedstrijdregels: algemene weer- en navigatie-informatie die voor alle teams beschikbaar is, mag worden gebruikt, maar specifieke externe interpretaties of tactische adviezen tijdens de race zijn niet toegestaan.

Bart Salemans verzorgt de media en communicatie rond de campagne, terwijl Merel Fisher en Sander van der Borch vanuit Scheveningen het operationele hoofdkwartier vormen. Erik van Vuuren was als performance coach en specialist in bootafstelling betrokken bij de voorbereiding en blijft ook tijdens het evenement beschikbaar om mee te denken. De ondersteuning aan wal is een belangrijke schakel in de voorbereiding, maar zodra de race begint, ligt de uitvoering volledig bij Tienpont en Walta.

Musto steunt Tienponts terugkeer naar de internationale wedstrijdsport

Voor Tienpont betekent dit wereldkampioenschap niet alleen een terugkeer naar de internationale zeilsport, maar ook een hernieuwde samenwerking met Musto. Als rookie bij Team ABN AMRO Two en jaren later bij Team Vestas Wind maakte hij de ontwikkeling van Musto-zeilkleding al van dichtbij mee. In Marseille beginnen hij en Walta in de nieuwste MPX aan deze offshore-uitdaging.

“Musto is trots om Simeon en Christiane als Team DutchSail te ondersteunen bij deze bijzondere uitdaging”, zegt Nick Houchin, Marketing Director van Musto. “Offshorezeilen stelt hoge eisen aan mens en materiaal. Juist in die omstandigheden komen ervaring, teamwork en vertrouwen in je uitrusting samen. We kijken ernaar uit om dit team in Marseille te volgen en deel uit te maken van Simeons terugkeer naar de internationale wedstrijdsport.”

Met de registratie afgerond en de eerste briefing achter de rug, is de campagne van Team DutchSail in Marseille echt begonnen. De ontwikkelingen tijdens het wereldkampioenschap zijn te volgen via de verschillende DutchSail-kanalen.

Over het WK Offshore Double Handed

Het Offshore Double Handed World Championship is het wereldkampioenschap van World Sailing voor gemengde offshoreduo’s. Na Lorient (2024) en Cowes (2025) is Marseille gastheer van de derde editie. De organisatie is in handen van de Cercle Nautique & Touristique du Lacydon (CNTL), de Yacht Club de France, de Royal Ocean Racing Club en Cap Regatta, met steun van de Franse zeilfederatie FFVoile. In 2025 werden de Fransen Théa Khelif en Thomas André wereldkampioen.

Volgens World Sailing staan in Marseille 17 teams uit 13 landen aan de start. Twee kwalificatieraces en een herkansing leveren 11 finalisten op: de eerste vijf van elke kwalificatierace plaatsen zich rechtstreeks, de winnaar van de repechage pakt de laatste finaleplaats. De tweede kwalificatierace start op zaterdag 26 september om 11 uur, met onder meer de Belgen Jonas Gerckens en Djemila Tassin (BEL01), die in Marseille mikken op de finale. De finale is gepland als een race van 48 uur, afhankelijk van het weer. World Sailing stelt Tienpont (NED01) in zijn voorbeschouwing voor als veteraan van drie Volvo Ocean Races, waarvan één als schipper, en tweevoudig America’s Cup-winnaar.

Double handed & solo
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

België terug op het WK Offshore Double Handed: Gerckens en Tassin mikken...

La Solitaire du Figaro stapt vanaf 2028 over op Ocean Fifty: einde...

ORC reageert op de Gaia-kwestie: “Dit gaat niet over WRS versus APH”

Weather Routing Scoring onder vuur na GAIA-casus op ORC DH Worlds

Nederland verovert drievoudige wereldtitel op ORC Doublehanded Worlds in Scheveningen

Drie Nederlandse zeges openen ORC Double-Handed Worlds in Scheveningen

Meest gelezen

  • 1

    België terug op het WK Offshore Double Handed: Gerckens en Tassin mikken in Marseille op de finale

  • 2

    Team DutchSail zoekt het ritme in de golven van Newport: tiende na vier races

  • In 1920 winnen Belgische zeilers voor het eerst olympisch goud

  • 4

    Maxi Yacht Rolex Cup: Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix

  • Volvo Ocean Race – 2 down, who is next?

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.