ClubRacer
vrijdag 9 oktober 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer

VENDEE GLOBE:
Mailtje van Anne Liardet (ROXY)

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 10 december 2004Laatst aangepast op 3 mei 2023 4 minuten leestijd
29

“Oh! Wat een wonder, ik kan nog steeds mails versturen via de Mini M!!! Nochtans zou dat volgens de gediplomeerde informatica specialisten al twee dagen niet meer mogelijk zijn… mysterieuze communicaties…
“Wat ik jullie wilde vertellen, gisterenavond rond 9 uur GMT, was ik aan het twijfelen tussen gevogelte met pasta en curry en cantonese rijst. Buiten begon de wind van zich te doen spreken (ik had al twee reven en ROXY hield zich kranig). Plotseling een hels lawaai, onmiddellijk gevolgd door nog meer herrie. Dezelfde seconde nog wist ik dat de schoot van de solent-fok het begeven had. Geen tijd om een zeilvest aan te trekken, ik schiet naar buiten, analyseer de situatie en besluit dat de enige oplossing is om de fok weg te rollen. Ik stort me op de winch en begin te draaien (toch handig zo’n tegen schoot die in het water terecht komt en als rem fungeert: om de zaak deftig op te rollen is dit prima). Eénmaal ik de schoot weer hersteld had, zag ik dat het weer de lashing was die was losgeraakt.”

Zij die het nog niet moesten weten: met een lashing maak je de schoot vast aan het schootoog (aan het einde van de schoot zit namelijk een oogsplits). De lashing is een dun touwtje dat vele malen door de beide ogen gaat en is op zijn minst even sterk is als de schoot zelf. “En die goede oude paalsteek dan?”, hoor ik u al zeggen, wel dat is precies wat ik ook dacht, maar een lashing blijft nooit achter de babystag hangen bij het overstag gaan of achter de zijstagen wanneer ik de schoot aantrek.

“Kortom de lashing liet me in de steek en met deze weersomstandigheden wil ik geen risico’s nemen om de fok weer te ontrollen omdat ik niet weet of er niets scheelt met de lashing van de schoot die er nog wel aan hangt. Beeldt u zich in dat die ook losschiet, dan zit ik pas echt « in de dikke stwont » met een losgeslagen zeil: dat krijg ik niet meteen weer opgerold. Ik moet wachten op iets mildere condities om weer bij de schoothoek te kunnen en de tweede schoot er weer aan te breien…”

“Moraal van het verhaal : ik vaar nu met dubbel gereefd grootzeil en stormfok, zodat ik eigenlijk wat weinig zeil heb staan en niet zo diep kan varen als ik wil. Als ik er één reef zou uithalen, dan verliest ROXY het evenwicht en zal dan eens ziggen en wat later wat zaggen… niet goed! Zo, kleine kopbrekens en andere dagelijkse zorgen aan boord van de ROXY. Zolang het dat maar is… dan is het leven mooi!!!”

“Van mooi leven gesproken : sinds de start sliep ik in mijn slaapzak ‘voor mild klimaat’. Gisterenavond heb ik één van de twee slaapzakken in gebruik genomen die mijn co-sponsor Andaska me schonk. Deze slaapzakken zijn comfortabel tot -38°C (ik hoop dat ik niet de kans zal krijgen om dat uit te testen). Moet ik u nog vertellen hoe blij ik ermee ben? Het enige probleem zal zijn om eruit te geraken wanneer ik aan dek moet bij 0° en ik weet dat de bakken buiswater gegarandeerd mijn gezicht opzoeken…”

“Ondertussen profiteert Benoît, mijn Benoît (Parnadeau, zeilt de Vendée Globe mee met MAX HAVELAAR), ervan om wat extra mijlen goed te maken. Want de wind moet absoluut wat aantrekken ofwel verder afzwakken want ik zit nu zoals ik dat noem ‘met mijn g..t tussen twee stoelen’. Tegelijkertijd is het wel sympathiek zo behoudend varen. Karen (Leibovici) heeft Raphaël (Dinelli) en ik heb Benoît die me gezelschap houdt: hij is een leuke vent die ik in december vorig jaar leerde kennen tijdens de laatste Défi Atlantique waar we ons beiden wisten te kwalificeren voor de Vendée.”

“Bon, ik laat u, ik ga één, twee, misschien drie, energy-bars als aperitief nemen (een beetje zoetigheid in deze -zogezegd- harde wereld) en daarna ga ik toch die cantonese rijst maken waarover ik het daarnet had… “

Ik groet jullie allen,

Anne

Anne Liardet is een alleenstaande moeder met drie kinderen. Vroeger maakte ze deel uit van de Franse zeiltop, tot ze besloot om meer aandacht aan haar kroost te besteden. Nu haar kinderen opgegroeid zijn, is er weer tijd om te zeilen. Haar ROXY is de oude FLEURY MICHON van Philippe Poupon, die er in de eerste editie van de Vendée Globe mee kapseisde, waarna de boot zich niet meer zelf oprichtte. Loïck Peyron is hem toen uit die benarde positie gaan bevrijden. De ROXY heeft al aan alle Vendée Globes meegedaan en werd aan Anne geleend door de eigenaar, uit sympathie. Ze moet hem enkel heelhuids terugbrengen….

Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Meest gelezen

  • 1

    Bas de Waal wint eerste Finn Grand Slam na ontknoping op het Gardameer

  • 2

    The Ocean Race kiest Porto als thuisbasis tot 2040: drie wereldomzeilingen vertrekken straks uit Portugal

  • 3

    Zeilers weerbericht weekend 10-11 Oktober 2026

  • 4

    Jonas Gerckens en Djmelia Tassin pakken brons op het WK Offshore Double Handed: acht seconden beslisten in Marseille

  • 5

    Bavaria Yachtbau vraagt faillissement aan

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.