ClubRacer
donderdag 8 oktober 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Bas de Waal wint eerste Finn Grand Slam na ontknoping op het Gardameer

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 8 oktober 2026 5 minuten leestijd
Bas de Waal wint eerste Finn Grand Slam
1

Bas de Waal heeft als eerste zeiler ooit de Grand Slam van de World Tour for Finns op zijn naam gezet. De Nederlander stelde de eindzege in de negendelige reeks veilig nadat het slotevenement in het eerste weekend van oktober in Malcesine, aan het Gardameer, werd afgewerkt. De Duitser Fabian Lemmel eindigde als tweede, de regerende Europees kampioen Martijn van Muyden maakte het Nederlandse feest compleet met brons. Over de negen legs samen namen 405 zeilers uit 25 landen deel aan minstens één wedstrijd – cijfers die de Finnklasse in haar inaugurele circuit meteen op scherp zetten.

Eindstand: De Waal voor Lemmel en Van Muyden

De Waal sloot de reeks af met 379,65 punten uit vijf gezeilde legs. Hij was daarmee de enige man op het eindpodium die meer dan vier evenementen afwerkte, in een formule waarin alleen de vier beste resultaten meetellen voor de eindstand.

In de slotstand klom Fabian Lemmel nog één plaats op naar de tweede plek, met 342,27 punten uit vier legs. Martijn van Muyden won zeven plaatsen en werd derde met 295,31 punten uit slechts drie deelnames. Van Muyden kroonde zich eerder dit seizoen al tot Europees kampioen in het Poolse Gdynia.

Halfweg het seizoen zag de kop van het klassement er nog anders uit: na vier legs leidde de Fransman Valerian Lebrun voor De Waal en Laurent Hay. Lebrun kwam uiteindelijk niet verder dan twee gezeilde evenementen en zakte in de eindstand naar de 21e plaats. Hay hield wel stand en werd vierde, net voor Peter Peet.

PlaatsZeilerLandPuntenGezeilde legs
1Bas de WaalNED379,655
2Fabian LemmelGER342,274
3Martijn van MuydenNED295,313
4Laurent HayFRA287,643
5Peter PeetNED286,073
6Andreas GillwaldGER283,424
7Jonas JungGER272,193
8Otto StrandvigDEN263,303
9Andrea LinoITA261,543
10Olof LundqvistSWE257,813

Negen legs in acht landen, van Palamos tot het Gardameer

De reeks deed negen locaties aan: Palamos, Sardinië, Gdynia, Varberg, Brixham, Silvaplana, Berlijn, Medemblik en Malcesine. In totaal tekenden 405 zeilers uit 25 landen present op minstens één van die evenementen, terwijl meer dan honderd deelnemers aan twee of meer legs meededen.

De scoringsformule – de vier beste resultaten tellen – maakte van spreiding over het seizoen een strategische keuze. Wie slechts twee of drie keer startte, bleef hoe dan ook punten liggen. Dat verklaart mee waarom zeilers met een volledig programma zich in de bovenste regionen nestelden, terwijl een aantal namen met topresultaten maar weinig deelnames lager eindigden dan hun snelheid liet vermoeden.

Ook België is in de eindstand vertegenwoordigd. Volgens de officiële eindrangschikking van de klassebond kwamen acht Belgische Finnzeilers aan de start van minstens één leg. Philippe Rogge (BEL 2) is met 75,63 punten de beste Belg op de 145e plaats, gevolgd door Sigurd Vergauwe (BEL 18, 160e) en Tony Delava (BEL 41, 163e). Verder noteerde de lijst Maurits Homan, Paul Goossens, Christof Roothooft, Gwyn Hagenaers en Pieter van den Eynde, telkens met één gezeilde leg.

Medemblik: Van Muyden overtuigt in een door wind verkorte reeks

Leg 8 viel samen met het Nederlands kampioenschap, van 18 tot 20 september in Medemblik. Van Muyden won er slechts één van de vijf gezeilde wedstrijden, maar was met 11 punten toch de onbetwiste winnaar.

Harde wind op de meeste dagen bekortte de reeks, waardoor veel deelnemers met hoge scores bleven zitten. Het veld telde 57 inschrijvingen.

Nanno Schuttrups won de slotwedstrijden en pakte het zilver op onderlinge resultaten, gelijk in punten met de legendarische Roy Heiner. Bas de Waal zelf kwam in Medemblik niet verder dan de zevende plaats, wat hem in het eindklassement van de Grand Slam uiteindelijk niet zuur opbrak.

PlaatsZeilnummerZeilerPunten
1NED 60Martijn van Muyden11
2NED 98Nanno Schuttrups17
3NED 844Roy Heiner17
4NED 511Stefan de Vries19
5NED 148Peter Peet20
6NED 41Karel van Hellemond22
7NED 29Bas de Waal29
8NED 68Joost Houweling33
9BRA 32Pedro Lodovici33
10NED 117Thierry van Vierssen34

Malcesine: Karpak klopt de wereldkampioen in het grootste veld van de reeks

De Grand Slam eindigde met de Finn Cup in Malcesine, aan het Gardameer, in oktober. Met 98 inschrijvingen was het meteen het grootste deelnemersveld van de hele reeks.

Twee namiddagen in een lichte Ora en één vroege start in een stevige Peler legden het veld op de pijnbank. Deniss Karpak, wereldkampioen van 2025, pakte de overwinning voor Alessandro Marega, die in februari in Brisbane als eerste Italiaan ooit de Finn Gold Cup won. Laurent Hay leidde na de eerste dag, maar Marega sloot af met 1,1,3 en greep daarmee de tweede plaats. De top drie won elk twee wedstrijden.

De Nederlanders deden ook in Malcesine mee voorin: Van Muyden werd zesde en Peet zevende, beiden met 35 punten, terwijl kersvers Grand Slam-winnaar De Waal de top tien afsloot.

PlaatsZeilnummerZeilerPunten
1EST 2Deniss Karpak8
2ITA 1103Alessandro Marega12
3FRA 75Laurent Hay14
4HUN 808Kristóf Kaiser30
5GER 711André Budzien33
6NED 60Martijn van Muyden35
7NED 148Peter Peet35
8HUN 30Zsigmond Kantor57
9AUT 3Florian Raudaschl60
10NED 29Bas de Waal61

Over de WTF Grand Slam: wat het circuit is en waar het naartoe leidt

De WTF Grand Slam is een initiatief van de International Finn Association en werd in 2026 voor het eerst gevaren. Het circuit heeft in deze beginjaren een uitgesproken Europese focus en bundelt negen evenementen in acht landen, van april tot oktober, met een mix van klassiekers en nieuwe locaties.

De formule is bewust eenvoudig gehouden: deelnemers verzamelen punten op de legs die ze zeilen, en de vier beste resultaten bepalen de eindstand. De reeks loopt niet dood op de laatste leg, want de Grand Slam-prijsuitreiking en de Grand Final staan gepland op de Finn Gold Cup van 2027 in La Rochelle.

De Grand Slam vormt een verdichting binnen de bredere World Tour for Finns, die wereldwijd een zestigtal evenementen in 25 landen omvat en de basis legt voor de Finn World Ranking.

Volledige uitslagen

  • Eindstand Grand Slam: finnclass.org
  • NK Medemblik: manage2sail.com
  • Finn Cup Malcesine: fragliavela.sailti.com
Finn klasse
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Peter Peet wint Open Belgisch Kampioenschap Finn in Scharendijke, Sebbe Godefroid beste...

VIDEO – Martijn van Muyden grijpt eerste grote titel met één punt...

Holland Weekend op Loosdrecht: 70 boten in de startblokken

Copper Cup keert na een kwarteeuw terug naar Blankenberge en levert meteen...

Martijn Van Muyden ook bij lichte wind ongenaakbaar op Finn Master Kampioenschappen

Wind dwarsboomt opnieuw paasklassieker op Loosdrechtse Plassen, toch felle strijd om de...

Meest gelezen

  • 1

    The Ocean Race kiest Porto als thuisbasis tot 2040: drie wereldomzeilingen vertrekken straks uit Portugal

  • 2

    Schelderegatta en Scheldetour 2024: een uniek zeilspektakel op de Schelde

  • 3

    Bavaria Yachtbau vraagt faillissement aan

  • 4

    Jonas Gerckens en Djmelia Tassin pakken brons op het WK Offshore Double Handed: acht seconden beslisten in Marseille

  • 5

    Italiaanse Wally 93 Bullitt kroont zich tot overall winnaar van de 44e Rolex Middle Sea Race

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.