ClubRacer
zaterdag 5 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Ontdek

Breskens Sailing Weekend: Voorbeschouwing IRC Europees Kampioenschap

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 24 augustus 2022Laatst aangepast op 4 mei 2023 5 minuten leestijd
Moana IRC1
218

De zevende editie van het IRC Europees Kampioenschap vindt plaats van donderdag tot zondag (25-28 augustus) in Nederland, als onderdeel van Damen Breskens Sailing Weekend.

39 jachten zijn ingeschreven, variërend van François Goubau’s Belgische Beneteau First 47.7 Moana tot Alain Rousseau’s Dehler 29 Picsou. 

Diversiteit bevorderen
De vloot is verdeeld in drie klassen: IRC 1 (TCC 1.050+), IRC 2 (TCC 1.000-1.050) en IRC 3 (TCC 0.900 tot 1.000). Om de nauwkeurigheid van de rating en de eerlijkheid van de wedstrijd te garanderen, moeten de deelnemers een bekrachtigd IRC-certificaat hebben. Het evenement wil diversiteit bevorderen, met één extra bemanningslid naast het aantal dat op het IRC-certificaat van het jacht staat, als er ten minste twee vrouwen of twee jongeren (tot 25 jaar) aan boord zeilen.

Sterke deelnemers in IRC 1
Er zijn sterke deelnemers in alle drie de klassen, maar de grote namen zijn te vinden in IRC 1. Onder hen twee Moana’s. Naast die van de familie Goubou is er de J/122 E Grand Prix van de Nederlander Frans van Cappelle. Beiden zijn zware concurrenten. 

De Belgische boot komt vers van een tweede klasse overwinning in Cowes Week. De familie Goubou (François’ vrouw en drie zonen racen aan boord) zijn zeer vertrouwd met Damen Breskens Sailing Weekend waaraan ze regelmatig deelnemen. 

“Deze keer vanwege de IRC Europeans”, zegt François: “Het is iets speciaals – er zijn meer boten die meedoen en het duurt vier dagen.” Over wat we kunnen verwachten, voegt hij eraan toe: “Ten eerste is het aan de monding van de Schelde, dus er zijn daar heel wat stromingen die moeilijk zijn. Maar de organisatie is elk jaar perfect. Ze doen hun werk heel goed.”

Goubau is een grote fan van IRC: “IRC is een heel goede regel. Elke regel heeft zijn negatieve en positieve punten, maar tot nu toe is het de beste die we hebben en het is eenvoudig. Dit zijn niet de Olympische Spelen!”

De Vroons uit Breskens zijn de bekendste familie in de Nederlandse zeilracerij, maar de Graafs zitten daar dicht achter met hun reeks Baraka GP’s, met als hoogtepunt hun huidige Ker 43. Vader Herman, nu 72, is aan boord terwijl zijn zonen het team besturen met Dirk die het grootzeil trimt en jongere broer Olivier die stuurt, terwijl moeder de RIB bestuurt en hen over het algemeen organiseert. Baraka GP is gevestigd in Hamble en ze racen meestal op de Solent in de nieuwe Grand Prix Zero klasse.

Baraca GP

“Dit jaar hebben we ons vooral op dit evenement geconcentreerd – we zullen de vier dagen ons wedstrijdgezicht op hebben!” geeft Dirk toe. “We moesten van nul beginnen. Dit jaar hebben we besloten om minder offshore te varen en ons te concentreren op de binnenwateren om de boot beter te leren kennen. We hebben veel bootwerk gedaan, maar goed gezocht naar de juiste bemanning. We hebben veel getraind op snelheid en handling en het varen in de Grand Prix Zero klasse heeft ons geholpen.” 

Ze zijn natuurlijk goed bekend met alle 40-voeters die deze week meedoen, vooral andere vaste Solent-zeilers zoals RORC Commodore James Neville’s HH42 Ino XXX, Rob Bottomley’s MAT12 Sailplane en Van Uden – ROST geschipperd door Gerd-Jan Poortman en een bemanning van jong Nederlands talent van het Rotterdam Offshore Sailing Team.

Een andere favoriet in IRC 1 zal de First 40 Elke van Frans Rodenburg zijn, die naar het evenement komt in de unieke positie dat ze haar klasse eerder heeft gewonnen op een IRC Europees Kampioenschap, toen het werd gehouden in Cowes in 2018. “We hebben dit jaar niet veel evenementen gedaan vanwege mijn schema, maar dit is ons belangrijkste doel voor het jaar geweest,” zegt Rodenburg.

Rodenburg doet meestal mee aan het Damen Bresken Sailing Weekend. “Het is echt mooi water – op open zee en er is veel tactisch zeilen vanwege de verschillende stromingen in het diepe en ondiepe water tussen de kanalen.”

Verschillende races-in-een-race in IRC 2
In IRC 2 zullen er verschillende races-in-één zijn, zoals tussen de vier J/109’s. Uit de UK komt John Smart met zijn internationale bemanning (Brazilië, Duitsland, Armenië, Frankrijk en Nederland) op Jukebox. Zij deden dit jaar mee aan de UK IRC Nationals en eindigden als tweede voor Adam Gosling’s Yes!

“Het ziet ernaar uit dat het een goede wedstrijd voor ons wordt, want onze aartsvijand Joule (J/109 van Arjen van Leeuwen) is uit Nederland overgekomen voor de J/Cup en de Cowes Week. Die hebben ze allebei verpletterd, hoewel we in de Cowes Week wel dichter bij ze in de buurt kwamen. We hebben nog niet tegen ze gevaren onder IRC. Het ziet er naar uit dat de omstandigheden voor de J/109 gunstig zijn, met lichte tot matige wind.” Dit is de eerste keer dat Smart met zijn boot in het buitenland racet, wat volgens hem het enthousiasme verhoogt. “We hebben hier het hele jaar naartoe gewerkt. Het is leuk dat het eind augustus is en niet begin mei…”

IRC 3
In IRC 3 worden de A31 CSI Rakker van Kees Keetels en de X-362 Sport Extra Djinn van Michel Dorsman beschouwd als de boten om in de gaten te houden.

De wedstrijden van het IRC Europees Kampioenschap worden gevaren in vier races. Eén daarvan is een middellange kustrace van ongeveer vijf uur. De overige drie wedstrijden bestaan uit twee windward-leewards en een rondje om de boeien. 

Veel stroming, weinig wind
De voorspelling is dat de wind alle vier de dagen licht tot matig zal zijn, beginnend in het noordwesten en tegen zondag langzaam naar het noordoosten – niet de heersende windcondities, maar goed voor de golven, adviseert  Menno Vercouteren. “De voorspelling is perfect. Voor de stroming hier heb je dit soort wind nodig. Op de medium coastal zien we misschien 2,5 tot 3 knopen stroming – bijna zoals op de Solent.”

 

Breskens Sailing WeekendIRC
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Admiral’s Cup 2027: RORC stuurt Ino Veritas en Beau Ideal als één...

RORC Round Britain and Ireland Race – Live Tracker

Damen Breskens Sailing Weekend opent jeugdbaan op de Westerschelde – inschrijvingen sluiten...

ROST-Van Uden zeilt naar tweede plaats overall in RORC Channel Race na...

Deltaweekend keert terug naar Zierikzee: RS21-vloot en Maxfun25-titelstrijd kleuren 54e editie

Harry Heijst stuurt klassieke Winsome naar verrassende overwinning in De Guingand Bowl...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.