ClubRacer
zondag 13 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer

Waarschuwing tropische storm afgezwakt tot depressie

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 27 november 2014Laatst aangepast op 3 mei 2023 0 minuten leestijd
59

Waarschuwing tropische stormDe voorspelde tropische storm lijkt nu een depressie te worden, waarmee de teams vrijdagmiddag te stellen krijgen. Oftewel, de vloot zal minder wind om de oren krijgen, maar evengoed nog steeds windkracht 7-8 met flinke uitschieters in de vlagen. Volgens Gonazalo Infante, de meteoroloog van de Volvo Ocean Race, krijgen de boten bovendien te maken met golven van gemiddeld 5 meter op de neus.

Op de website van Team Brunel schetst schipper Bouwe Bekking vandaag het bijkomende probleem van het naderende lagedrukgebied: “Tegen de tijd zitten we ingeklemd tussen de storm en het eiland Mauritius. Als we de storm compleet willen mijden, moeten we links om Mauritius heen. Maar omdat dat eiland vrij hoog is, staat daar wellicht geen wind. Gelukkig moet onze navigator Andrew Cape die knoop doorhakken.” Inmiddels is de stormwaarschuwing dus afgezwakt, wat de beslissing wellicht zal vergemakkelijken. Hoewel die nog steeds zal afhangen van de intensiteit van de depressie.

Ondertussen was de naderende tropische storm ook aan boord van MAPFRE het gesprek van de dag. Francisco Vignale, de Onboard Reporter van MAPFRE, schreef: “Het kan serieus worden of niet. Het beste wat we kunnen doen is klaar zijn voor als het 40 knopen gaat waaien. Zodat we sneller zullen zijn dan de rest.”

Nacht vol actie
Afgelopen nacht ging de Spaanse boot van schipper Iker Martinez aan de leiding. De variabele weersomstandigheden waren bijzonder lastig en hielden de zeilers continu bezig. Team Vestas Wind met de Nederlandse navigator Wouter Verbraak ging in een tijdsbestek van een uur en veertig minuten, tussen 4 en 5.40 uur Nederlandse tijd, wel achtmaal overstag (met de neus door de wind draaien). Dat betekent dat de bemanning acht keer het verplaatsbare gewicht van de ene naar de andere kant moesten sjouwen, een ware uitputtingsslag.

MAPFRE nam rond 2 uur het voortouw door als eerste overstag te gaan, waardoor het de meest oostelijke boot van de vloot werd en zo de koppositie goed kon verdedigen. Twintig minuten later begon de wind te draaien en besloot MAPFRE terug te klappen. Dit alles gebeurde binnen het gezichtsveld van de naaste concurrenten Abu Dhabi Ocean Racing, Dongfeng Race Team en het Nederlandse Team Brunel, die de Spaanse boot bovendien via AIS (Automatic Identification System) konden volgen.

MAPFRE gevangen in windstilte
Om 6.15 uur kwam koploper MAPFRE in de problemen. Francisco Vignale vertelt: “Het is 6.21 uur als ik dit schrijf en we ons in een klein windgat bevinden. Abu Dhabi vaart bovenwinds van ons en Brunel achter ons. Iedereen is aan dek en al het gewicht is naar voren gebracht. Periodes van geen wind zijn nogal intens, omdat je nooit weet wie daar het beste uitkomt en je hoopt die boot te zijn.” Dat bleek niet het geval te zijn voor de Spanjaarden, want de rest van de vloot kond dit windstille gebied omzeilen. Dit kostte MAPFRE uiteindelijk twee plekken.

Momenteel varen de Spanjaarden als tweede, 0,2 zeemijl achter Abu Dhabi Ocean Racing. Alvimedica ligt 0,5 nm achter de koploper en Team Brunel 1,5 nm. De verschillen zijn dus zeer gering. Ook het gat tussen de leider en Team SCA in zevende positie bedraagt slechts 13 zeemijl.

Weeral tegenslag voor Dongfeng
Gisteravond kreeg het Dongfeng Race Team van de Franse schipper Charles Caudrelier weeral met tegenslag te maken. De mastrail, het verbindingstuk tussen de mast en het grootzeil, bleek verbogen en gedeeltelijk los gekomen. Deze rail kan worden gezien als een gordijnrails. Zodra die niet meer goed geleidt, gaan de gordijnen moeizaam open en dicht.

Hetzelfde geldt voor het grootzeil. Als de mastrail niet langer recht is, wordt het lastig om bijvoorbeeld een rif in het zeil aan te brengen (zeiloppervlakte verkleinen bij harde wind). Kortom, een nieuwe uitdaging voor de bemanning om dit voor de naderende depressie op te lossen. Die schone taak werd voordekker Kevin Escoffier (FRA) toebedeeld. Hij voerde begin van de middag op 15 meter hoogte de reparatie uit.

Reparatie mastrail

Offshore zeilenThe Ocean Race
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

RORC Round Britain and Ireland Race – Live Tracker

The Ocean Race 2027 vaart voor het eerst vanuit Florida naar Cascais

VIDEO. The Ocean Race 2027 opent met langste etappe ooit: 14.000 zeemijl...

VIDEO. Master Lock Comanche neemt leiding in 80ste Rolex Sydney Hobart terwijl...

LIVE: Start 80ste Rolex Sydney Hobart

VIDEO. 80ste Rolex Sydney Hobart: titanenstrijd tussen 100-voeters met het weer als...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 12-13 September 2026

  • 2

    Maxi Yacht Rolex Cup: Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix

  • 3

    Route du Rhum: Jonas Gerckens terug in de grootste Class40-vloot ooit, De Jamblinne vaart een boot uit 1990

  • 4

    Ruim 130 zeilers strijden komend weekend in Bruinisse om de Nederlandse titels RS500, RS Aero en RS Feva

  • 5

    Emma Plasschaert pakt zilver op WK ILCA 6: negen punten die het verschil maakten

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.