ClubRacer
dinsdag 8 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Xcentric Ripper 3de op Spi Ouest-France regatta

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 11 april 2012Laatst aangepast op 22 juli 2024 2 minuten leestijd
185

Vorige maand kreeg ons team onverwacht de fantastische mogelijkheid om het seizoen te starten in Trinité sur Mer , tijdens de Spi Ouest-France regata. Hier zou de eerste J/111 One Design wedstrijd van Europa gevaren gaan worden en werden we door de fabriek J-Europe uitgenodigd daar deel te nemen. Als voorbereiding voor dit seizoen en de Commodores’ Cup een prima uitdaging.

Dit vereiste wel de nodige voorbereiding , de boot zou namelijk op de vrachtwagen van en naar Frankrijk gaan en na de Grevelingencup hadden we maar enkele weken om de boot de prepareren voor het nieuwe seizoen. De kluslijst van meer dan 50 punten werd door het hele team met de nodige fun weggewerkt. Uiteindelijk was de boot klaar, voorzien van nieuwe striping en op de truck naar Frankrijk. Aldaar werd hij door de fabriek te water gelaten en mast geplaatst zodat we de donderdag voor de aanvang van wedstrijd alleen alles nog moesten aftunen.

De deelname in de J/111 klasse bestaat uit een 10-tal boten uit Frankrijk, Engeland, Belgie, Zweden en Nederland. Een mooi veld en ieders verwachtingen zijn hoog gespannen.

De zweedse boot is de BLUR, bekend van de website www.blur.se , voorheen ook actief met een J/109. De Engelse importeur van J/Boats, Paul Hayes is ook aanwezig, vorig jaar 2e op Cowes Week, evenals de CEO van J/Boats , Didier Le Moal met een semi-professioneel team.

Eerste J/111 klasse wedstrijd

Dag 2, lijkt weer een topdag te worden, we beginnen met een 10kts wind ,veel shifts, zeilen ons wederom naar een 1e plek. Echter in race 2 worden we meteen weer afgestraft. Na de start over bakboord bij de pin kunnen we niet zoals bij de vorige race onder het veld uit klimmen en worden verplicht te ver door te varen. De snelheid van de vorige race krijgen we maar niet te pakken, met veel moeite en op het eind veel verdedigend varen weten we er een 3e plaats uit te persen. Vol goede moed beginnen we aan race 3, wederom een coastal, maar weer geen snelheid, we vallen snel terug en worden net 5e. Wat is er aan de hand? Er is eigenlijk maar één mogelijkheid en dat is dat er iets onder de boot niet klopt. We hebben onderweg het nodige wier gezien dus misschien zit er iets vast. Tijdens de dagelijkse steigerborrel kunnen we een wetsuit lenen, gelukkig een heel klein maatje en is Pascal , onze voordekker de enige die er in past. Hij gaat dapper onder de boot om te checken wat het probleem is. Blijkt er aan de roerkoning een pluk wier te zitten, balen..maar de verklaring is gevonden.

Ons zelfvertrouwen had even een tikje gekregen, echter dag 3 weer vol enthousiasme begonnen. Race 1, minder wind, 6kts, goed zoeken naar druk. Met name downwind worden de kaarten geschud. Ga je op diepte met minder snelheid of zoek je de snelheid met meer hoogte. We blijven maar naar de VMG en de vlagen kijken en proberen de juiste mix te vinden. Vooral de Franse boot van Didier gaat nu als de rook en is niet bij te houden en wint deze race ruim, wij worden 2e. Race 2 is zoals een one-design race moet zijn , 8 boten binnen 50 meter om de boei, steeds wisselen van positie, geweldig. Een hard bevochten 3e plek was het resultaat. Race 3 was de topper van de dag, weer een paaltje!

2e paasdag, dag 4, start vroeg om 9.30, we varen race1 met een 20kts wind. We staan mooi 3e in het algemeen klassement, de nummers 1, J-Dream en 2, J-Lance met slechts 1 punt ertussen, wij daar weer 4 punten achter , nummer 4 kan ons niet meer inhalen. Met veel geluk kunnen we misschien nog wat stijgen als we 2 races varen. Echter na 1 race en een 3e plaats houdt het commitee het voor gezien en worden we weer naar de haven gestuurd. J-Lance weet de race te winnen en scoort met gelijk puntenaantal de overall eerste plaats. Uiteindelijk dus een 3e plaats overall voor ons achter de J-Dream van Kirsty en David Apthorp en de winnaar J-Lance van Didier Le Moal.

Spi Ouest , een prachtig evenement, wat hebben we genoten! . Ik moet zeggen het One –Design varen is echt geweldig, het zit allemaal zo dicht op elkaar, ieder foutje wordt meteen afgestraft, en winnen is ook echt winnen. Mooi resultaat en weer een onderlinge top sfeer, bovendien we hebben veel aan onze tuning kunnen werken en gaan we in goed vertrouwen het nieuwe seizoen in, te beginnen met de Van Uden Reco over 2 weken!

www.spi-ouestfrance.com

Tekst: John van der Starre.
Foto’s: www.blur.se

J/BoatsUit de kuipZeezeilen
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

JOULE van Arjen van Leeuwen wint J Cup Europe 2026 in Cherbourg...

Scheveningen500 zet koers naar Bretagne: 35 zeilteams starten zaterdag hun zeezeil avontuur

J/40 uitgeroepen tot Performance Cruiser van het Jaar 2025

Nieuwe J/36 van J/Composites: prestaties en comfort in perfecte balans

Van start tot finish: Luc Feremans onthult het ware gezicht van de...

J/Boats introduceert de J/7: een compacte daysailer met grote ambities

Meest gelezen

  • 1

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 3

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Star EK 2026 in Medemblik: 76 teams en vijf oud-wereldkampioenen

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.