ClubRacer
vrijdag 4 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Wouter Borghijs wint hoger beroep tegen protestcomité Light Vessel Weekend 2011

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 3 november 2011Laatst aangepast op 4 mei 2023 4 minuten leestijd
723

Herinnert u de Light Vessel Weekend aka Belgisch kampioenschap IRC 2011 nog die gezeild werd van 2 tot 4 september vanuit Zeebrugge? Het was diegene waarvan de IRC 1&2 zeilers zo misnoegd waren over de te zeilen baan dat zelfs een enkeling het aandurfde om te protesteren tegen het belegen wedstrijdcomité.

Naar goede gewoonte geraken in België maar weinig protesten tegen wedstrijdcomités aan de groene tafel laat staan dat ze daarna in hoger beroep beslecht worden. Deze keer hebben we een zeiler als winnaar, leest u mee hoe? Regels die van toepassing zijn : R.v.W. 32.1; 34 en 62.1 Wedstrijd: Light Vessel Race 2011 Wedstrijddagen: 2 tot 4 september 2011 Organiserende autoriteit: RBSC Klasse: IRC 1+2 Voorzitter van het protestcomité Light Vessel Race 2011: Guido Piessens

Ontvankelijkheid van het hoger beroep

Gepost op 6 september 2011 door de Heer Wouter Borghijs, Hij vertegenwoordigt zeilboot TONTIN BEL 3537. Hij vraagt hoger beroep aan voor een beslissing van het protestcomité, gedaan op 4 September 2011 en waarbij hem een vraag om verhaal geweigerd werd voor de wedstrijd N°3. Vermits het beroep in overeenstemming was met R.v.W. Appendix F2, is de Commissie Hoger Beroep overgegaan tot de behandeling ervan.

Opsomming van de vastgestelde feiten, conclusies en beslissingen van het protestcomité van de wedstrijd

  • Vastgestelde feiten: Tijdens de 3e wedstrijd dreef het 1e merkteken weg van zijn initiële positie, waardoor de lengte van de te zeilen baan geleidelijk langer werd. Het wedstrijdcomité trachtte het merkteken terug in zijn initiële positie te plaatsen en brak de wedstrijd niet af. De relatieve verschillen in finishtijd tussen de boten voor race 3 waren in het algemeen opmerkelijk verschillend met deze van race 2.
  • Conclusies: Door te trachten merkteken 1 terug op zijn plaats te brengen, handelde het wedstrijdcomité in lijn met R.v.W. 34 en dit kan niet beschouwd worden als onjuiste handeling of een verzuim van het wedstrijdcomité. Geen andere fout van het wedstrijdcomité kan door het protestcomité geïdentificeerd worden, als aanleiding dat de score van BEL 3537 aanmerkelijk verslechtte voor race 3.
  • Beslissing: Volgens R.v.W. 62.1 is er geen grond om verhaal te overwegen. Het verhoor is afgesloten.

Reden van het beroep

De conclusies en de beslissing van het protestcomité houden geen rekening met de informatie, gegeven door het WC tijdens het verhoor.

Ontleding van het beroep

Gedurende de derde wedstrijd, tijdens het indewindse rak, is merkteken 1 gaan afdrijven door de sterke stroming, voor de eerste boot dat merkteken ronde. Het wedstrijdcomité heeft een Zodiac er naartoe gezonden om te trachten het afdrijven te stoppen en het merkteken op zijn plaats te houden terwijl de eerste boten dit merkteken rondden. De wedstrijdbaan is stelselmatig verlengd door het afdrijven van het merkteken. Volgens R.v.W. 34 kon het wedstrijdcomité – ofwel het merkteken terug op zijn juiste plaats terugbrengen – ofwel het vervangen door een soortgelijk merkteken,- of het vervangen door een voorwerp dat vlag “M” toont en herhaalde geluidsseinen geven. Dit werd niet uitgevoerd. Als de hoeken vermeld door de indiener van het hoger beroep juist zijn, (meer dan 20° gezien door de boot van het wedstrijdcomité) voldeed het parcours absoluut niet meer aan deze voorzien in de wedstrijdbepalingen. Het wedstrijdcomité kon gehandeld hebben zoals voorzien in R.R.S.32.1(d) en de wedstrijd afbreken. Daar er geen gegevens zijn over de stroming aan het merkteken en over de tijden van het ronden van dat merkteken acht de commissie hoger beroep het onmogelijk voor elke boot een juist verhaal toe te kennen voor wedstrijd 3.

Conclusies

Het wedstrijdcomité heeft onjuiste handelingen gedaan, die de baanlengte van elke boot aanzienlijk heeft veranderd. De eerste boten hebben een korter parcours moeten afleggen dan de laatste.

De Commissie Hoger Beroep beslist dat:

  • de conclusies en de beslissingen van het protestcomité van de wedstrijd zijn onjuist
  • de wedstrijd 3 wordt geannuleerd
  • de uitslag van de wedstrijd moet aangepast worden, rekening houdend met de annulatie van de derde wedstrijd

Opgesteld 01 november 2011 Voor de Commissie Hoger Beroep Ch. Pupien Medeleden Commissie: PH. Lachapelle, J. Verhoeven, L. Vekemans

Wat verandert er nu in de einduitslag?

De Tontin schuift een plek op in het Belgisch kampioenschap IRC 1&2 en stoot hiermede de Alegria van Carl Sabbe ver van het podium.

IRC 1&2

  1. Il Corvo – Astrid De Vin – Grand Soleil 43 OT
  2. Moana – François Goubau – First 47.7
  3. Tontin – Wouter Borghijs – A 35

Reactie van Wouter Borghijs

“We staan nu ook als derde in de einduitslag van het kampioenschap IRC en voor de light vessel. Het is na de feiten, maar persoonlijk vind ik het een goede evolutie dat het beroep toch werkt, en goede zaken mogen ook eens verteld worden.”

Light Vessel RaceONZK
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Open Belgian Sailing Week mikt op Cowes Week-status, maar “het succes hangt...

ONZK in woelig vaarwater: Belgische zeilcompetitie zoekt redding en hulp in Nederland

Open Belgian Sailing Week 2025: een nieuw zeilevenement met ambities, maar kan...

Damen Breskens Sailing Weekend: strijd om titels op de Westerschelde barst los...

ONZK in zwaar weer: Deelnemers weg, spanningen tussen de Belgische jachtclubs aan...

Einde ONZK tijdperk? Light Vessel Race en Shielmartin Race afgelast!

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.