ClubRacer
zaterdag 5 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Nederlands duo strijdt om podium in Clipper Round the World Yacht Race

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 23 juli 2026 5 minuten leestijd
Angela Brandsma steekt hand op naar toeschouwers voor de start van de laatste etappe Clipper Round The World Yacht Race
467

Na bijna een jaar op zee en 40.000 zeemijl rond de wereld varen skipper Angela Brandsma uit Sneek en bemanningslid Maartje van Huijstee uit Amsterdam de laatste mijlen van de Clipper Round The World Yacht Race 2025-26. Beiden zeilen aan boord van Team Power of Seattle Sports, dat op 19 juli vanuit Oban in Schotland vertrok voor de slotetappe naar Portsmouth. De vloot wordt op zaterdag 25 juli 2026 verwacht bij Gunwharf Quays. Het team staat tweede in het algemeen klassement en moet die positie verdedigen tegen vijf achtervolgers.

De vloot bestaat uit tien identieke Clipper Race-jachten, gezeild door mensen zonder verplichte zeilervaring, onder leiding van een professionele skipper en first mate. De bemanningen tellen onder meer een arts, een student, een skileraar, een leerkracht en een masseur. Zij legden hun dagelijks leven opzij voor zes oceaanoversteken, met vriestemperaturen, verzengende hitte, hoge golven en zware wind in enkele van de meest afgelegen zeegebieden ter wereld.

De eindzege in de Clipper 2025-26 Race is al binnen voor Team GOSH, maar de rest van het podium ligt volledig open. Tussen de tweede en de zevende plaats zitten slechts 16 punten, waardoor zes teams nog meedingen naar de resterende podiumplaatsen.

Zeiljacht Team Power of Seattle Sports
Team Power of Seattle Sports

Brandsma verdedigt tweede plaats onder druk van vijf achtervolgers

Angela Brandsma, een van de tien professionele Clipper Race-skippers, is nuchter over de uitgangspositie van haar team. “We staan tweede met 92 punten en iedereen wil ons verslaan. We worden opgejaagd door vijf boten en we kunnen het alleen zelf verspelen. In race 13 zijn er tien racepunten te verdienen en drie voor de Scoring Gate – we willen ze allemaal. Er valt alles te winnen”, aldus Brandsma.

Maartje van Huijstee, film- en tv-producent uit Amsterdam, zeilt sinds het vertrek uit Portsmouth in augustus 2025 de volledige ronde aan boord van Team Power of Seattle Sports. Over de eindstrijd zegt zij:

“We hebben zo’n competitief team en we hebben extreem hard gewerkt om te staan waar we nu staan in de race. Ik ben ervan overtuigd dat we net zo hard zullen vechten om de volledige wereldomzeiling met een knal af te sluiten – en hopelijk met een tweede podiumplaats.”

Maartje van Huijstee lacht tijdens de parade van de Clipper Yacht The World Yacht Race
Maartje van Huijstee

Voor Van Huijstee zit de grootste opbrengst van de race niet in het klassement. “Het hoogtepunt van deze race is de gemeenschap die we hebben opgebouwd met ons team en de andere bemanningsleden. Dit zijn vriendschappen die een leven lang meegaan. De diepe verbondenheid die je vindt in deze gedeelde ervaring is met niets te vergelijken wat ik ooit heb meegemaakt, en het wordt lastig om een nieuw avontuur te vinden dat hieraan tippen kan”, zegt ze. “De mensen, het zeilen, het avontuur. Om te zien hoe anderen en ikzelf zijn gegroeid in de afgelopen elf maanden voelt als een voorrecht, en dat te hebben beleefd op prachtige plekken over de hele wereld is de kers op de taart.”

Slotetappe van 950 zeemijl langs de westkust van Groot-Brittannië

De laatste etappe, Stage 13: UNICEF’s Unstoppable Race for Childhood, voert de deelnemers over 950 zeemijl langs de westkust van Groot-Brittannië, met de finishlijn achter het Isle of Wight. De vloot arriveerde op 9 juli in Oban, de voorlaatste stopover en de terugkeer naar Britse wateren, en vertrok daar op 19 juli voor de slotetappe.

In Portsmouth wacht Van Huijstee een weerzien met haar ouders, die ze sinds de stopover in de Filipijnen in februari niet meer zag, en met vrienden die ze voor het laatst in april in Seattle sprak. “Ik had dit niet gekund zonder de voortdurende steun van mijn familie en vrienden al die maanden, dus dit is net zo goed hun prestatie als de mijne. De race afsluiten zal bitterzoet voelen. Ik kijk ernaar uit om vrienden en familie weer te zien en wat rust te hebben, wat meer privacy en mijn eigen ruimte. Toch wordt het een flinke aanpassing na een jaar waarin ik 24 uur per dag omringd was door al die fijne mensen.”

Na de finish plant Van Huijstee een bezoek aan haar familie, waaronder haar grootvader, en een vakantie in Italië voor ze weer aan het werk gaat. De race heeft haar kijk op het dagelijks leven veranderd. “Ik denk dat ik minder vatbaar zal zijn voor de ratrace waar zovelen slachtoffer van worden. Terug naar de basis gaan tijdens de race heeft me geleerd zaken in perspectief te plaatsen en echt na te denken over wat belangrijk is voor mij en mijn geluk. Ik ga zeker mijn huis opruimen en spullen wegdoen die ik niet nodig heb, meer tijd doorbrengen in de natuur en bij de mensen van wie ik hou, werken om te leven in plaats van leven om te werken, en veel meer avonturen zoeken om mijn horizon te verbreden.”

Over de Clipper Round the World Yacht Race

De Clipper Round the World Yacht Race is het geesteskind van zeillegende Sir Robin Knox-Johnston, die de drempels naar oceaanracen wilde wegnemen. De organisatie werd ruim dertig jaar geleden opgericht, de eerste editie vertrok in 1996 en de huidige race is de veertiende editie. Intussen maakten meer dan 7.000 mensen via de Clipper Race kennis met oceaanracen. Van de deelnemers had ongeveer 40 procent nooit gezeild voor de inschrijving.

De vloot bestaat uit tien identieke, speciaal gebouwde Clipper Race-jachten met aan boord een professionele Race Skipper en First Mate en tot 22 niet-professionele bemanningsleden, die tot dertig dagen aan een stuk rond de klok racen. Deelnemers kunnen kiezen voor één etappe, een combinatie of – zoals Van Huijstee – alle acht de etappes van de wereldroute van 40.000 zeemijl. Die route voert van de verzengende hitte van de evenaar tot de vriestemperaturen van de zuidelijke Indische Oceaan, met zware wind, frustrerende windstiltes en golven zo hoog als appartementsgebouwen.

De elf maanden durende wereldomzeiling wordt op zaterdag 25 juli 2026 afgesloten bij Gunwharf Quays in Portsmouth, met aankomsten van de vloot, dockside-vieringen en weerzien tussen deelnemers en hun familie. De volgende editie, de Clipper 2027-28 Race, start in de zomer van 2027 vanuit Groot-Brittannië; de inschrijvingen voor toekomstige bemanningsleden zijn intussen geopend. Alle nieuws, data en achtergrond bij deze wereldomzeiling staan op de evenementenpagina van de Clipper Round the World Yacht Race in de zeilkalender van ClubRacer.be.

Meer offshore wedstrijden en internationale evenementen vind je in de zeilkalender op ClubRacer.

Clipper Round the World Yacht Race
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Friese schipper Angela Brandsma wint zwaarste Clipper-etappe in thuishaven Seattle

Clipper Race onthult Clipper RX: nieuwe oceaanracer na 30 jaar ervaring en...

Angela Brandsma pakt vijfde plek in snelste Zuid-Atlantische oversteek sinds tien jaar

VIDEO. Angela Brandsma uit Sneek behaalt derde plaats in vuurdoop Clipper Round...

Nederlandse zeilster Angela Brandsma benoemd tot schipper in Clipper Round the World...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.