ClubRacer
vrijdag 4 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Opinie

Oostende-Helgoland zeilrace afgelast: opnieuw een Belgisch kustevenement dat op deelnemers strandt

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 18 juli 2026Laatst aangepast op 20 juli 2026 3 minuten leestijd
Oostende Helgoland parcours
891

De Oostende-Helgoland zeilrace, die vandaag van start moest gaan, is in alle stilte afgelast. De aanleiding is even simpel als veelzeggend: slechts twee boten hadden zich ingeschreven. De race, georganiseerd door de Royal North Sea Yacht Club Oostende (RNSYC), sneuvelt daarmee nog voor het startschot. Een scenario dat trouwe volgers van de Belgische zeezeil scène inmiddels pijnlijk bekend voorkomt. Het is niet het eerste kustevenement uit deze hoek dat op een gebrek aan deelnemers strandt, en de vraag dringt zich op waarom de instroom aan wedstrijdzeilers aan de Belgische kust maar niet op gang komt.

Een offshore race naar Helgoland is geen kleine onderneming: de tocht vraagt voorbereiding, een gemotiveerde bemanning en een startveld dat de moeite waard maakt om deel te nemen. Met twee boten is er van een wedstrijd in de sportieve zin nauwelijks sprake. Dat de organisatie de race afblies in plaats van door te zetten, is in dat licht een logische, zij het weinig glorieuze, beslissing.

De afgelasting past in een patroon dat ClubRacer al langer documenteert. De voorbije jaren zagen we het ONZK-tijdperk uitdoven, met de afgelasting van de Light Vessel Race en de ShielMartin Race, en een Belgische zeilcompetitie die redding en hulp zocht vanuit Nederland. De structurele problemen – versnippering tussen clubs, gebrekkige communicatie en teruglopende inschrijvingen – zijn dezelfde die telkens terugkeren.

Dezelfde namen, hetzelfde patroon

De organisatoren achter deze race zijn grotendeels dezelfde figuren die eerder betrokken waren bij het wegkwijnende ONZK en bij het Open Belgian Sailing Week. Dat laatste evenement leverde vorig jaar een tekenend voorbeeld op van hoe een mager resultaat werd verpakt als succesverhaal.

Toen ClubRacer de teleurstellende opkomst van de eerste OBSW-editie analyseerde, bleek dat slechts acht IRC-boten en amper twee CR-inschrijvingen waren ingeschreven voor het volledige evenement dat zichzelf als “Cowes Week aan de Noordzee” profileerde. Interne spanningen speelden daarbij een rol: uit meerdere onafhankelijke bronnen vernam ClubRacer dat minstens vijf boten uit de Belgische IRC-klasse weigerden deel te nemen zolang een bepaalde deelnemer aan de start verscheen, wegens vermeend onsportief gedrag.

Na afloop volgde een persbericht vol superlatieven over “startvelden tot 27 boten” en een “vliegende start”. De officiële resultatenlijsten vertelden een ander verhaal: slechts zes IRC-boten zeilden het volledige evenement, en geen enkele CR-boot deed hetzelfde. De piek van 27 boten betrof bovendien een reeds bestaande KYCN-wedstrijd die in het programma was ingelijfd.

Open Belgian Sailing Week 2026: de cijfers spreken opnieuw

Ook de tweede editie van het Open Belgian Sailing Week, die op 13 augustus 2026 van start gaat, kampt vooralsnog met een moeizame instroom. Op dit moment staan er zes inschrijvingen in IRC en drie in CR genoteerd voor de vier wedstrijddagen.

Het Open Belgian Sailing Week wordt georganiseerd door de Koninklijke Yacht Club Nieuwpoort, de Royal North Sea Yacht Club Oostende en Wind en Watersport Vlaanderen. De organisatie heeft nog enkele weken om het deelnemersveld aan te vullen, maar de huidige stand geeft weinig aanleiding tot optimisme.

De terugkerende vraag blijft dezelfde als bij elk van deze evenementen: wat is er nodig om de Belgische wedstrijdzeilsport aan de kust opnieuw op de rails te krijgen? Zolang inschrijvingen uitblijven en races nog voor de start sneuvelen, blijft dat een open vraag, en één die verder reikt dan één afgelaste tocht naar Helgoland.

Over het Open Belgian Sailing Week

Het Open Belgian Sailing Week is een meerdaags zeilevenement aan de Belgische kust, georganiseerd door de Koninklijke Yacht Club Nieuwpoort en de Royal North Sea Yacht Club Oostende. Het evenement combineert diverse wedstrijdvormen – van windward-leeward banen tot coastal races – voor IRC- en CR-klassen, aangevuld met een sociaal programma aan wal. De eerste editie vond plaats in augustus 2025; de tweede editie staat gepland van 13 tot 16 augustus 2026. Alle achtergrond en eerdere berichtgeving verzamelen we op de evenementenpagina in onze zeilkalender: Open Belgian Sailing Week

Helgoland RaceOpen Belgian Sailing Week
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Open Belgian Sailing Week: Masterclass in hoe je 6 IRC boten laat...

Open Belgian Sailing Week: Ambitieuze plannen botsen op teleurstellende realiteit

Open Belgian Sailing Week mikt op Cowes Week-status, maar “het succes hangt...

Open Belgian Sailing Week 2025: een nieuw zeilevenement met ambities, maar kan...

Helgoland Race 2024: klassieke offshore uitdaging keert terug!

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • In 1920 winnen Belgische zeilers voor het eerst olympisch goud

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.