ClubRacer
dinsdag 8 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

[VIDEO] Mark Slats krijgt onverwacht bezoek tijdens Golden Globe Race 2018

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 13 juli 2018Laatst aangepast op 3 mei 2023 3 minuten leestijd
Golden Globe Race
221

Vlak voor de eerste media drop-off, tijdens de Golden Globe Race 2018, hoort de Nederlandse deelnemer Mark Slats over de marifoon: ‘Ohpen Maverick, Ohpen Maverick, this is the Seahorse, over’. Slats vaart op dat moment ter hoogte van Lanzarote op de Canarische eilanden en weet zijn eigen positie niet.

De oproep blijkt van de Nederlandse vlogger Andries Bik te zijn die met zijn zeilschip The Seahorse rond de Canarische eilanden vaart. Bik reageerde een paar dagen eerder op een oproep van Slat’s achterban op Facebook; ‘Wie kan er in de buurt van de Canarische eilanden foto’s en of video’s maken van Mark Slats, de enige Nederlandse deelnemer aan de Golden Globe Race 2018?’.

De Golden Globe Race is een retro race, als eerbetoon aan Sir Robin Knox Johnston die 50 jaar eerder als enige deelnemer over de finish kwam. Zeven andere deelnemers moesten hun solo, non-stop, zeilreis rond de wereld vroegtijdig staken en een deelnemer pleegde zelfmoord. De race van nu wordt gevaren onder de technische condities van 1968, ‘sailing like it’s 1968’, er mag dan ook geen gebruik gemaakt worden van moderne navigatie en/of communicatieapparatuur. Bekende zeilraces als de Volvo Ocean Race en de Vendee Globe zijn ontstaan uit de ‘Sunday Times’s Golden Globe Race’ van 1968.

Slats reageerde, zoals de meeste van hem gewend zijn, super enthousiast. Zo fanatiek als hij is wilde hij gelijk weten welke positie hij had in de vloot.  Bik vertelde dat Slats’ grote concurrent, de super ervaren navigator en Fransman Philippe Péché, als enige deelnemer voor hem lag maar de verplichte boei bij Marina Rubicon (Lanzarote) gemist had en daardoor tot 3 uur voorsprong op Slats verspeelde. Slats werd alleen maar fanatieker en wilde weten hoever zijn andere concurrent, de zeer ervaren Franse zeezeiler Jean Luc van den Heede, achter hem lag. Bik kon Slats van alle informatie voorzien zo ook van belangrijke weerberichten voor de komende dagen.

Bik mocht Slats echter geen advies geven over de route. Slats, die tweede ligt in de vloot, ging er, na 2 super8 filmcassettes en brieven afgegeven te hebben aan de Race organisatie, met een bloedgang weer van door. Jagend op Péché en klaar om de eerste plaats weer over te nemen. 

Mark Slats

Deelnemers in de Golden Globe Race varen 30.000 zeemijl, solo, non-stop, rond de wereld zonder bijvoorbeeld GPS, autopilot of mobiele telefoon. Assistentie van buitenaf is niet toegestaan. Contact met het thuisfront is er dan ook niet. Wel mag Slats positiebepaling en weersvoorspellingen opvragen, via marifoon of SSB-radio, aan schepen de zich in de buurt bevinden. 

Terwijl Slats over de marifoon contact had met de Nederlandse vlogger voer Bik richting Mark om later via een live verbinding op Facebook de familie, vrienden en fans van Mark, all over the world, een geweldige indruk te geven van Slats’ zeilkunsten. Slats verpletterde eerder dit jaar het wereldrecord oceaan roeien. Hij roeide in de de Talisker Whisky Atlantic Challenge in 30 dagen van La Gomera naar Antigua. In deze zeilrace laat Slats ook al sterk van zich horen door het grootste gedeelte van de race op 1 of 2 te varen. Later in de race gaat Slats ook nog eens voordeel halen uit zijn, bewezen, ijzersterke geestelijke en lichamelijke conditie.  Mocht Slats nog in een windstil gebied terecht komen dan heeft hij twee levensgrote roeispanen tot zijn beschikking waar hij 2 tot 2,5 knoop snelheid mee kan halen.

{“preview_thumbnail”:”/sites/clubracer.be/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/279789976.jpg?itok=LS5FJlBO”,”video_url”:”https://vimeo.com/279789976″,”settings”:{“responsive”:1,”width”:”854″,”height”:”480″,”autoplay”:0},”settings_summary”:[“Embedded Video (Responsive).”]}

Tekst: Karen Hogenbrik
Video: Andries Bik
Foto’s: Christophe Fraveau

Golden Globe Race
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

Documentaire “The Voyage of Madmen” over Golden Globe Race 2018

Spoedevacuatie voor gewonde zeiler in McIntyre Ocean Globe Race 2023

Kirsten Neuschafer triomfeert in de 2022 Golden Globe Race en schrijft geschiedenis

Golden Globe Race schipper activeert EPIRB in storm met 80 knopen wind

Golden Globe Race: deelnemer loopt op de rotsen

Emotionele start van de Golden Globe Race 2022

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 3

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Star EK 2026 in Medemblik: 76 teams en vijf oud-wereldkampioenen

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.