ClubRacer
zaterdag 5 september 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Zeilen

Vier klassen, vier winnaars: Transat Café L’Or levert opnieuw intens transatlantisch duel

Door Eddy Lekens Gepubliceerd: 26 november 2025 6 minuten leestijd
Transat Café L'Or
249

De 17de editie van de Transat Café L’Or is met de finish van het laatste Class 40-duo op 24 november definitief afgesloten. Van 26 oktober tot eind november zorgden vier verschillende klassen voor een spannend strijd op de oceaan tussen Le Havre en Martinique. Tom Laperche en Franck Cammas (ULTIM), Jérémie Beyou en Morgan Lagravière (IMOCA), Baptiste Hulin en Thomas Rouxel (Ocean Fifty) en Guillaume Pirouelle en Cédric Chateau (Class40) schrijven hun namen in de geschiedenisboeken.

Van de 74 duo’s die op 26 oktober vertrokken vanuit Le Havre bereikten er 63 de finish in Fort-de-France, een slaagpercentage van 85 procent. Slechts tien teams moesten opgeven, waarvan zeven in de Class 40 categorie. Het laatste team dat de finish bereikte was Martinique Horizon, zondag 23 november om 13.41 uur UTC. Voor schipper Jean-Yves Aglaé, die dit jaar samen zeilde met Moane Mangattale, betekende het een verlossing na eerdere mislukte pogingen.

De editie van 2025 kende ook een recordaantal vrouwelijke deelnemers. Achttien vrouwen stonden aan de start, waaronder vijf volledig vrouwelijke duo’s. In de IMOCA klasse hadden vier van de acht best geklasseerde boten een vrouwelijke co-schipper aan boord.

ULTIM: Lazartigue schrijft geschiedenis met eerste zege

Tom Laperche en Franck Cammas op SVR Lazartigue domineerden de ULTIM-klasse na een perfect gevaren race. De boot had al twee keer tweede plaats behaald in Fort-de-France, in 2021 en 2023, maar greep nu eindelijk de overwinning. Hun sterkste concurrent op papier, de titelverdediger Maxi Banque Populaire XI, viel al een dag na de start uit door schade.

Sodebo Ultim 3, gezeild door Thomas Coville en Benjamin Schwartz, bleef het hele parcours agressief aanvallen en finishte op een indrukwekkende tweede plaats. SVR Lazartigue bleek vooral bovenwinds superieur op het traject naar Madeira, waar de aerodynamica van de boot het verschil maakte. Na een korte stilstand bij het binnenvaren van de Doldrums kwamen ze er als beste uit dankzij hun westelijke positie.

Hun voorsprong groeide tot bijna 200 zeemijl bij het passeren van de San Pedro en San Paolo archipel aan de ingang van het zuidelijk halfrond. Op het lange laatste downwind-traject controleerden ze hun achtervolgers om de zege binnen te halen. Voor Tom Laperche is het zijn eerste grote ULTIM-overwinning, terwijl Franck Cammas zijn vijfde Route du Café-zege boekt, allemaal op multihulls.

“Tom heeft zijn hele leven nog voor zich, het talent en de discipline om een grote kampioen te zijn, en dat is hij al”, aldus Cammas na de finish.

IMOCA: Charal wint na acht wisselingen aan de kop

De IMOCA-race kende een ongekende sportieve intensiteit met acht leiderschapswisselingen tussen Le Havre en Fort-de-France. Charal bewees duidelijk superieur te zijn in de passaatwinden, een windrange waarvoor het duo Jérémie Beyou en Morgan Lagravière specifiek had geoptimaliseerd met onder meer een speciaal gesneden gennaker.

Bovenwinds tijdens de afdaling van de Atlantische Oceaan vocht het Manuard-ontwerp uit 2022 aan de kop met Macif Santé Prévoyance, Allagrande Mapei en 11th Hour Racing. Het hoogtepunt van deze strijd kwam tussen Madeira en de Canarische Eilanden, waar de IMOCA’s aanzienlijk vertraagden in een complex hogedrukgebied dicht bij de Afrikaanse kust.

Lichte omstandigheden bleken uitdagend voor Charal met zijn op middelharde wind georiënteerde zeilplan. Het gemengde duo Francesca Clapcich en Will Harris op de voormalige Malizia was een van de sensaties van deze Transat Café L’Or en nam zelfs meer dan 24 uur de leiding voordat het laatste downwind-traject begon. Op dat traject konden ze niet lang weerstand bieden tegen Macif Santé Prévoyance, maar herstelden zich om als tweede te finishen. Charal won uiteindelijk beslissend met bijna zes uur voorsprong. Voor Jérémie Beyou is het zijn tweede overwinning, voor Morgan Lagravière zijn derde opeenvolgende zege op de Coffee Route.

Ocean Fifty: veel drama

De Ocean Fifty-vloot vertrok een dag eerder dan de andere klassen om het slechtste weer in Het Kanaal te vermijden, maar werd toch verrast in de eerste twaalf uur met drie opeenvolgende kenteringen tussen het schiereiland Cotentin en Ushant. Gelukkig vielen er geen gewonden en bleef de schade beperkt tot materiaal.

Uiteindelijk triomfeerde onverwacht het duo Baptiste Hulin en Thomas Rouxel op Viabilis Ocean, profiterend van de mindere strategische keuze van Wewise. Le Rire Médecin Lamotte (Luke Berry-Antoine Joubert), op een andere oudere generatie Ocean Fifty, completeerde het podium. De podiumduo’s finishten binnen dertig minuten in deze klasse waar de goed geoptimaliseerde en bijgewerkte oudere trimarans competitief bleven.

Class 40: Zeven minuten beslissen over de eerste plaats

De Class 40 categorie zeilde hun Transat Café L’Or over twee etappes met een vierdaagse stop in A Coruña om de grootste vloot van 42 boten te beschermen tegen een zware storm.

Zestien dagen later echter omhelsden Guillaume Pirouelle en Cédric Chateau op Seafrigo Sogestran in een groots moment van overwinning. Ze versloegen SNSM Faites un Don!, winnaar van de eerste etappe, met slechts zeven minuten op de gecombineerde tijd van beide etappes. De overwinning is even zoet voor de Normandiërs, die in hun zuidelijke route geloofden en revanche namen voor de editie van 2023.

Hun SNSM Faites un Don! boot had een voorsprong van wel 400 mijl voordat ze alles verloren in de hogedrukgebieden in het midden van de Atlantische Oceaan, om vervolgens tegen het einde een comeback te maken. Een trans-Atlantische race die als een emotionele achtbaan werd ervaren, waarbij William Mathelin Moreaux en Pietro Luciani op Les Invincibles het podium glansrijk completeerden.

Deze prestaties mogen niet verhullen dat het niveau in de hele bovenste helft van het klassement zeer hoog lag. Talenten zoals Michel Desjoyeaux en Vincent Riou, die voorbij de twintigste plaats eindigden, zijn daar een treffend voorbeeld van. Ook gekenmerkt door talrijke opgaves, waaronder mastbreuk, kende de Class40-race de grootste prestatieverschillen.

Vrouwen schitteren op alle niveaus

De sterke vrouwelijke participatie was aanwezig in alle klassen. In de IMOCA-klasse maakte de Italiaans-Amerikaanse Francesca Clapcich geschiedenis met haar tweede plaats, evenals Justine Mettraux uit Zwitserland die vijfde werd. In de Ocean Fifty-klasse voltooiden Anne Claire Le Berre en Elodie-Jane Mettraux uit Zwitserland het parcours, hun eerste keer op een multihull.

In de Class 40 verdient de prestatie van het Cap pour Elles-duo bijzondere vermelding. Aina Bauza Roig en Axelle Pillain op Engie-Dessine-moi la Hight Tech finishten op een indrukwekkende twintigste plaats. De Ierse Pamela Lee, winnaar van het Cap pour Elles-programma twee jaar geleden en in 2025 samen met de Amerikaan Jay Thompson, finishte achter hen. Sacha Lanièce en Sanni Beuck completeerden dit trio met een negentiende plaats in de tweede etappe en achttiende overall.

Over de Transat Café L’Or

De Transat Café L’Or, voorheen bekend als de Route du Café, is sinds 1993 een tweejaarlijkse trans-Atlantische race van Le Havre naar Martinique. De race staat bekend om zijn multi-class format waarbij ULTIM trimarans, IMOCA 60-voets monohulls, Ocean Fifty trimarans en Class40 monohulls allemaal tegelijk starten.

Het parcours van ongeveer 4.350 zeemijl voert via de Atlantische Oceaan naar de Caraïben, waarbij de vloten in het najaar moeten omgaan met uitdagende weersomstandigheden in Het Kanaal en op de oceaan. De race wordt beschouwd als een belangrijke test voor tweepersoonsbemanning en fungeert regelmatig als voorbereiding voor andere grote oceanraces.

Class 40IMOCAOcean FiftyTransat Café L'OrULTIM
Deel FacebookLinkedinWhatsappEmail
Eddy Lekens

Eddy Lekens is sinds 2002 een vaste waarde in de zeilsportjournalistiek voor België en Nederland. Hij begon zijn zeilcarrière in 1984 en behaalde talloze podiumplaatsen in ORC- en IRC-competities. In 2004 werd hij door het Watersportverbond uitgeroepen tot beste zeezeiler, een erkenning voor zijn prestaties met het Audi-zeilteam. Naast ClubRacer is Eddy actief als e-commerce consultant en oprichter van zijn digitaal bureau. Zijn maatschappelijke betrokkenheid komt ook tot uiting bij Lucky Cookie, een filantropisch project waarin hij zich met hart en ziel inzet voor beter dierenwelzijn en ervoor zorgt dat zowel huiskatten als zwerfkatten toegang hebben tot gezond kattenvoer.

Gerelateerd zeilnieuws

RORC Round Britain and Ireland Race – Live Tracker

Globe40-winnaar Lipinski en Route du Rhum-Class40 185 te zien op Grand Pavois...

Jonas Gerckens pakt zijn Route du Rhum-ticket na loodzware Drheam-Cup

Malizia 4 tegen DMG MORI Global One: twee IMOCA’s die nauwelijks dezelfde...

La Solitaire du Figaro stapt vanaf 2028 over op Ocean Fifty: einde...

Belg jaagt op tweede Vendée Globe-ticket: Debois en Van Weynbergh bundelen krachten...

Meest gelezen

  • 1

    Zeilers weerbericht weekend 22-23 Augustus 2026

  • 2

    Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

  • 3

    RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

  • 4

    Tomidi gestript en in stukken gezaagd: zo eindigt de Belgische Whitbread-racer als beschermd erfgoed

  • 5

    Zeilers weerbericht weekend 28-29 Augustus 2026

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.