ClubRacer
zaterdag 24 oktober 2026
Zeilcommunity met +10k fans:
ClubRacer
ZEILNIEUWS IN RACEMODUS SINDS 2002
Eddy Lekens
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer
ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
© ClubRacer
Contest Yachts eerste monohullbouwer in exclusief partnerprogramma van ARC-organisator World Cruising Club
Zeilboten

Contest Yachts in exclusief partnerprogramma van ARC-organisator World Cruising Club

Door Eddy Lekens 4 minuten leestijd

World Cruising Club, de organisator van de jaarlijkse ARC en World ARC, is een partnerschap aangegaan met Contest Yachts. De Nederlandse werf bouwt semi-custom prestatiejachten voor oceaanzeilen. Contest wordt exclusieve founding Bluewater Partner en is de eerste bouwer van monohulls die tot het Bluewater Partner Programme toetreedt. Beide partijen stelden de samenwerking voor op de Cannes Yachting Festival, dat van 8 tot 13 september plaatsvond.

De samenwerking kwam er na een reeks bezoeken van World Cruising Club aan de werf van Contest in Medemblik. Tijdens die bezoeken leerde de rally-organisator de Lloyd’s Register-gecertificeerde jachten van Contest kennen. Ook de mensen achter de werf en de uitgebreide ondersteuning die Contest wereldwijd aan zijn eigenaars biedt, kwamen aan bod.

Volgens World Cruising Club passen drie zaken goed bij het Bluewater Partner Programme: oceaanwaardige jachten, de kennis om zulke jachten te bouwen en een snel reagerende ondersteuning voor eigenaars.

Van voorbereiding tot overtocht: wat het partnerschap inhoudt

Managing director Paul Tetlow van World Cruising Club licht de keuze toe:

“We zijn verheugd Contest te verwelkomen als founding Bluewater Partner en als eerste monohullbouwer in het programma. Dit partnerschap weerspiegelt ons gedeelde engagement om oceaanzeilers in elke fase van hun reis te ondersteunen, van zorgvuldige planning en voorbereiding tot het ten volle benutten van hun avonturen en het genieten van het leven op het water. We hebben de tijd genomen om Contest, hun jachten en de uitzonderlijke ondersteuning voor eigenaars wereldwijd te leren kennen. We kijken ernaar uit om die expertise en ondersteuning bij een nog grotere gemeenschap van zeilers te brengen.”

Contest brengt zijn expertise en zijn ervaring met de ondersteuning van eigenaars binnen in de gemeenschap van World Cruising Club. Eigenaars van een Contest krijgen op hun beurt een vanzelfsprekende toegang tot de oceaanrally’s van de organisator: de ARC, ARC+, World ARC, ARC Europe, ARC Portugal en ARC Baltic.

De rollen zijn duidelijk verdeeld. World Cruising Club zorgt voor de organisatie, de voorbereiding, de communicatie en de begeleiding die een oceaanrally tot een geruststellende manier maken om een grote offshore-overtocht te maken. Contest levert specialistische kennis van zijn jachten en hun systemen. Daarnaast biedt de werf rechtstreekse technische ondersteuning, zowel vóór vertrek als tijdens de tocht, waar en wanneer dat nodig is.

Conijn: “De ondersteuning rond het jacht is even belangrijk”

Contest-jachten zijn ontworpen en gebouwd om snel, comfortabel en met vertrouwen passages te zeilen. Ze combineren goede zeilprestaties met het vermogen, de zeewaardigheid en het comfort die serieus oceaanzeilen vraagt. World Cruising Club noemt twee eigenschappen die meewogen in de keuze voor de partner: de jachten presteren in uiteenlopende omstandigheden, en Contest blijft eigenaars ondersteunen waar ze ook zeilen.

CEO Arjen Conijn van Contest Yachts reageert:

“We zijn blij dat World Cruising Club erkent wat wij voor zijn gemeenschap kunnen betekenen. Onze jachten zijn gebouwd om hun eigenaars ver te brengen, maar we geloven dat de ondersteuning rond het jacht even belangrijk is. Door samen te werken met World Cruising Club kunnen we die filosofie uitdragen naar nog meer zeilers die de oceaan op trekken. Dit maakt allemaal deel uit van wat wij ‘building dreams together’ noemen.”

Het partnerschap is ook bedoeld voor zeilers die nog niet weten met welk jacht ze hun eerste oceaanrally of hun volgende oceaantocht zullen varen. Via het programma kunnen zij Contest-jachten leren kennen in de omstandigheden waarvoor die ontworpen zijn. Tegelijk zien ze van dichtbij welke expertise en ondersteuning achter de jachten staan.

Voorbereiding als basis voor avontuur

Beide organisaties delen de overtuiging dat voorbereiding en een capabel jacht de avontuurlijke geest niet afzwakken. Volgens hen geeft het zeilers juist het vertrouwen om meer avontuur aan te gaan. Een goed georganiseerde oceaanrally brengt volgens de partners het beste van het oceaanzeilen samen: dagen en nachten op zee, wisselende omstandigheden, nieuwe aanlandingen, andere culturen en kameraadschap binnen de vloot.

Contest is niet de eerste werf in het programma. World Cruising Club lanceerde het Bluewater Partnership Programme eerder met Balance Catamarans als eerste multihullbouwer. Het programma moet de ondersteuning, middelen en mogelijkheden versterken voor zowel rallydeelnemers als eigenaars van jachten van de deelnemende bouwers.

Over de ARC en World Cruising Club

De ARC (Atlantic Rally for Cruisers) is de grootste en bekendste rally van World Cruising Club. Meer informatie over de volgende editie staat op de evenementenpagina van de ARC in de ClubRacer zeilkalender. De rally wordt sinds 1986 georganiseerd, werd opgericht door Jimmy Cornell en valt vandaag onder World Cruising Club. Elk jaar in november vertrekt de vloot vanuit Las Palmas de Gran Canaria naar Rodney Bay op Saint Lucia. Die overtocht is ongeveer 2.700 zeemijl lang en volgt de klassieke passaatroute. De ARC is de enige rally van World Cruising Club met een divisie voor IRC-racemonohulls, een wedstrijd binnen de rally die vooral crews aantrekt die een competitief Caribisch regattaseizoen plannen.

Wie de oversteek wil volgen, vindt alle data, het programma en praktische informatie op de kalenderpagina van de Atlantic Rally for Cruisers (ARC) in de ClubRacer zeilkalender.

De ARC+ vertrekt eveneens in november uit Las Palmas en maakt een tussenstop op Kaapverdië voor de oversteek naar Grenada. De World ARC is een circumnavigatie van 15 maanden en 26.000 zeemijl die elk jaar in januari op Saint Lucia start. World Cruising Club is gevestigd in Cowes (VK) en wordt geleid door Paul en Suzana Tetlow.

Gepubliceerd: 17 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Laura van Veen met Team DutchSail
Zeilen

Team DutchSail zoekt het ritme in de golven van Newport: tiende na vier races

Door Eddy Lekens 4 minuten leestijd

Team DutchSail staat na vier races op de tiende plaats in het NYYC Women’s International Championship in Newport, Rhode Island. De Nederlandse ploeg van stuurvrouw Laura van Veen telt 44 punten na twee wedstrijddagen. Die dagen stonden in het teken van golven, een onstabiele wind en een vloot van twintig identieke boten. Voor het team waren het vooral dagen om snel te leren.

Bovenaan het klassement staat de Amerikaanse Megan Grapengeter-Rudnick met 8 punten. De Britse Hannah Diamond volgt op de tweede plaats met 17 punten, de Noorse Ragna Agerup is derde met 26 punten. Michelle Lahrkamp (USA) telt eveneens 26 punten en staat vierde.

Na de voorbereiding en de eerste oefenwedstrijden in de baai trok de vloot op de eerste wedstrijddag voor het eerst naar buiten. Annette Duetz, viervoudig wereldkampioen 49erFX en olympisch kampioen in Parijs, blikt tevreden terug op de aanloop:

“We hebben eigenlijk een hele goede voorbereiding gehad. Het was echt leuk om zo snel een voor ons allemaal nieuwe boot te leren kennen. En de oefenwedstrijden gingen ook best goed. Toen kwam alles voor het eerst samen. Met twintig boten op de startlijn en we konden in die wedstrijden echt lekker starten en goed mee racen. Dat ging dus eigenlijk echt super goed.”

Laura van Veen

Penalty en zware golven op de eerste wedstrijddagen

In de openingsrace op zee bleek meteen dat de omstandigheden anders waren dan in de baai. “Je komt voor het eerst buiten en dan heb je ook voor het eerst echt wat golven. Dat vraagt wel echt even wat anders en daardoor was het ook moeilijker varen, maar het ging ook nog wel oké,” aldus Duetz.

Team DutchSail finishte de openingsrace als zevende. Door een penalty voor het te vroeg uitschuiven van de spi-boom kregen de Nederlanders acht punten voor die race. Daarna viel de wind weg en werd er die dag niet meer gevaren.

Op de tweede wedstrijddag lag de baan opnieuw op zee, dit keer met meer wind en vooral meer golven. Het wedstrijdcomité kreeg drie races afgewerkt. Team DutchSail noteerde een 15e, 10e en 11e plaats. Dat was niet het resultaat waar het team op had gehoopt, maar wel een dag waarop veel ervaring werd opgedaan.

Van moeizame starts naar een steile leercurve

“We kwamen vandaag (woensdag, red.) net niet helemaal lekker weg van de startlijn. Onze bootsnelheid, daar moesten we echt nog even inkomen. Het was ook de eerste keer dat we met van die grote golven aan het varen waren. Dat maakt het toch net weer wat anders en uitdagender,” zegt Duetz.

Toch zag ze de ploeg in de loop van de dag duidelijk groeien.

“We hebben wel echt een hele goede learning curve gehad. We hebben snel geleerd en we hebben ook echt zeker stappen gezet. Dus de boot ging aan het einde alweer een stuk harder en beter.”

Het varen met twintig one-design boten maakt dat leerproces zichtbaar. Kleine fouten worden direct afgestraft, terwijl een goede beslissing snel veel plaatsen kan opleveren.

“Het is gewoon echt heel erg vet om met twintig one-design boten op een baan te varen. Als je dus een keer wat fout doet, dan wordt het afgestraft. Doe je een keer wat goed, dan kan je ook meteen heel veel plaatsen winnen. Dat hebben we vandaag ook wel echt gezien, dus wat dat betreft is er de komende dagen nog veel mogelijk.”

Beter wegkomen van de lijn is de opdracht

Met nog een groot deel van het kampioenschap voor de boeg ligt de focus op het eigen proces. “We hebben best gemiddelde resultaten gevaren, dus we staan er misschien niet helemaal voor zoals we gehoopt hadden. Maar we staan er wel nog bij,” aldus Duetz. Team DutchSail staat met 44 punten gelijk met de Duitse Lena Weißkichl, die negende staat.

Voor de derde wedstrijddag is de opdracht helder: beter uit de start komen en van daaruit de race opbouwen. “We hebben heel veel zin om nog wat meer ook vanaf vooraan te beginnen in de race. Dat maakt het een stuk makkelijker om hard te gaan en makkelijker om beslissingen te maken in de wedstrijd.”

Naar de concurrentie kijkt het team voorlopig nauwelijks. “Qua concurrentie heb ik echt geen idee. We zijn op onszelf gefocust, daar hebben we echt meer dan genoeg aan. Dat zal misschien richting het einde wat meer komen. Voor nu willen we gewoon beter varen dus daar gaan we voor!”

Klassement na dag 2

Pl.StuurvrouwLandR1R2R3R4Totaal
1Megan Grapengeter-RudnickUSA31228
2Hannah DiamondGBR671317
3Ragna AgerupNOR2341726
4Michelle LahrkampUSA885526
5Hannah SwettUSA14211128
6Sarah DouglasCAN1656431
7Ida SvenssonSWE11171635
8Nicole BreaultUSA14431435
9Lena WeißkichlGER91215844
10Laura van VeenNED815101144
11Katie SpithillAUS106201046
12Lisa RossCAN49161847
13Dominique ProvoyeurRSA1113121349
14Marie Klok CrumpDEN121913650
15Lijia XuCHN201015752
16Karyn GojnichAUS517201557
17Megan ThomsonNZL191891258
18Christina WolfeUSA171681960
19Eliane FierroMEX182017964
20Katrina WilliamsBER1614192069

Over het NYYC Women’s International Championship

Het NYYC Women’s International Championship beleeft dit jaar zijn eerste editie. Het evenement wordt georganiseerd door de New York Yacht Club vanuit Harbour Court in Newport. Twintig teams uit dertien landen nemen deel, en er werd verplicht getraind om de vloot te leren kennen. Er wordt gezeild in de IC37-vloot van de club, een kielboot van 37 voet die Mark Mills ontwierp op basis van een door de club opgestelde briefing. Omdat alle boten identiek zijn, maken teamwerk, voorbereiding en uitvoering het verschil. Het programma bestaat uit twee dagen verplichte training en vijf wedstrijddagen, met Rolex als stichtende partner.

Gepubliceerd: 17 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Jonas Gerckens met zijn Class40
Zeilen

Route du Rhum: Jonas Gerckens terug in de grootste Class40-vloot ooit, De Jamblinne vaart een boot uit 1990

Door Eddy Lekens 6 minuten leestijd

Met 49 inschrijvingen is Class40 opnieuw de grootste en meest open klasse van de Route du Rhum – Destination Guadeloupe, de solo-transat die op zondag 1 november om 13.02 uur vertrekt uit Saint-Malo richting Pointe-à-Pitre. België is in die vloot vertegenwoordigd door Jonas Gerckens (Belgium Ocean Racing – Curium) en Djemila Tassin (Magenta), terwijl Amaury de Jamblinne de Meux in de klasse Vintage Mono aan de start komt met Tagaroa, een aluminium Open 50 uit 1990. Drie Belgische dossiers, drie totaal verschillende ambities – en in de Class40 een titelstrijd die volledig open ligt, omdat de tweevoudige winnaar ontbreekt.

Gerckens keert terug op de plek waar hij vier jaar geleden moest opgeven

Voor Gerckens wordt Saint-Malo zijn derde opeenvolgende Route du Rhum. Bij zijn debuut in 2018 eindigde de Luikenaar als veertiende, een prestatie die destijds gold als het Belgische referentieresultaat in de klasse. Hij zeilde toen met de Volvo 104, een Class40 die ClubRacer in maart 2018 al bij de tewaterlating volgde, en die hij onder de vlag van GoodPlanet Belgium over de Atlantische Oceaan bracht (lees het bericht uit 2018).

De editie van 2022 verliep anders. Gerckens moest zich op vrijdagavond terugtrekken door een combinatie van technische problemen die werd verergerd door zijn gezondheidstoestand: aanhoudende hoest, stemverlies en intense vermoeidheid, verergerd door slaaptekort in de eerste dagen en nachten. Hij had zich kort na de start nochtans even aan de leiding van zijn klasse gezeild, tot zijn J1 scheurde en hij het zeil bij gebrek aan energie nauwelijks onder controle kreeg. Zijn conclusie toen: de veiligheid was niet langer gegarandeerd (lees het volledige bericht).

Het startbewijs voor 2026 haalde hij deze zomer binnen op de Drheam Cup. Gerckens kwam in Lorient als twintigste over de finish in een veld van 36 Class40’s, meteen zijn terugkeer naar de solocompetitie na vier jaar met co-schipper of volledige bemanning. Afgelopen winter behaalde hij met Belgium Ocean Racing – Curium de tweede plaats in de Globe40. Hij staat intussen met zeilnummer 187 op de officiële inschrijvingslijst (lees over zijn kwalificatie).

Een klasse waarin kwantiteit en kwaliteit samengaan, met een open titelstrijd

De beelden van de Class40-vloot in 2022 blijven iconisch: een opklarende hemel, fel zonlicht op het water en een vloot die op volle kracht vertrok. De deelnemers moesten toen drie extra dagen in Saint-Malo wachten op beter weer. Aan de andere kant van de Atlantische Oceaan lagen de eerste zeven boten binnen twintig uur van elkaar. Ook nu is Class40 de sterkst vertegenwoordigde klasse op de startlijn, met 49 schippers en een mix van amateurs en professionals die volgens de organisatie de identiteit van de race weerspiegelt.

“Het is een klasse waar zowel kwantiteit als kwaliteit aanwezig is”, zegt Alexis Loison, schipper van Groupe Réel. De inzet ligt hoog, want de klasse krijgt sowieso een nieuwe winnaar: Yoann Richomme won de laatste twee edities (2018 en 2022) maar is niet ingeschreven. Twee namen gelden als favoriet: Guillaume Pirouelle (Sogestran Seafrigo) en Corentin Douguet (SNSM, Faites un don!). “Zij hebben de voorbije twee seizoenen de meest prestigieuze overwinningen onder elkaar verdeeld, voor mij zijn zij de duidelijke favorieten”, aldus Loison.

Pirouelle won dit seizoen de Transat Café L’Or (2025), de Trin40 en de CIC Normandy Channel Race. Douguet zegevierde in de CIC Normandy Channel Race, de Rolex Fastnet Race (2025) en de Drheam Cup (2026). Daarnaast is er een brede groep die realistisch op de eindzege of een topplaats mag mikken. “Er is een aanzienlijk aantal outsiders”, bevestigt Loison. Hij noemt de Catalaan Pep Costa (VSF Sports, winnaar van de Round Ireland), Quentin Le Nabour (Bleu Blanc Planète Location, tweede in de 40 Malouine), Fabien Delahaye (Legallais, winnaar van Les Sables – Horta), Ian Lipinski (Crédit Mutuel), Axel Tréhin, Achille Nebout (Amarris) en zichzelf, recent winnaar van de 40ste Malouine. “Het wordt een echt gevecht en ik kijk er enorm naar uit. Het niveau in deze klasse ligt bijzonder hoog. Kortom: er is zowel kwantiteit als kwaliteit.”

Scows tegen puntige boegen

Naast de eindzege is er de wedstrijd in de wedstrijd tussen de scows en de klassieke boten met puntige boeg. De meerderheid van de vloot vaart intussen een scow met brede, afgeronde boeg, maar een tiental deelnemers komt uit met de oudere generatie. Dat geldt onder meer voor Mathieu Claveau (Phare 40), gestationeerd in de Middellandse Zee.

“Ik apprecieer de toegankelijkheid van de traditionele boten enorm. Het is fantastisch om met onze eigen boot te kunnen deelnemen aan een race die zo prestigieus is als de Route du Rhum – Destination Guadeloupe.”

Claveau trekt de vergelijking met de IMOCA-klasse, waar oudere boten met rechte kielen naast foilende jachten zeilen. “Zelfs al hebben we niet dezelfde budgetten als de scows, we hebben goede boten waarmee we mooie wedstrijden kunnen varen”, stelt hij.

Binnen die groep belooft de strijd fel te worden tussen de snelste boten, met name tegen Loïc Féquet en Djemila Tassin (Magenta). Tassin komt uit voor het Belgische team Belgium Ocean Racing – Curium en zou op 1 november de eerste Belgische vrouw zijn die aan de Route du Rhum begint.

Tagaroa: een Belgische inschrijving met een romp van 36 jaar oud

Amaury de Jamblinne de Meux komt uit in de Vintage Mono klasse met Tagaroa
Amaury de Jamblinne de Meux komt uit in de Vintage Mono klasse met Tagaroa

Buiten de Class40 staat er nog een Belgische naam op de lijst. Amaury de Jamblinne de Meux (67) komt uit in de Vintage Mono klasse met Tagaroa, en dat is misschien wel de opmerkelijkste Belgische inschrijving van deze editie. De klassen Vintage Mono en Vintage Multi vervangen dit jaar de vroegere categorieën Rhum Mono en Rhum Multi en verzamelen legendarische boten die de geschiedenis van de oceaanrace hebben getekend maar niet langer voldoen aan de huidige IMOCA- of Ocean Fifty-jauges.

De boot zelf heeft een palmares dat ouder is dan een deel van de vloot. Tagaroa is een Open 50 naar een ontwerp van Georges Auzépy-Brenneur, afgeleid van de Akela 50, in 1990 in aluminium gebouwd bij Alumarine en oorspronkelijk te water gelaten als Port de Gravelines. Onder die naam voer Eric Bardaille de Route du Rhum van 1990, waar de boot in de klasse Mono 3 als twintigste werd geklasseerd. In 1992 won hij nog zijn categorie in de OSTAR.

De Jamblinne de Meux zag de boot in 2017 voor het eerst liggen in Le Havre en kocht hem uiteindelijk in 2022 aan, met het oog op de eerste Global Solo Challenge. Hij herdoopte hem naar de zeegod uit de Pacifische regio en verklaarde daarbij dat hij het altijd interessanter heeft gevonden om een boot een tweede leven te geven dan om een nieuwe te kopen. Het is precies die filosofie die de organisatie met de nieuwe Vintage-klassen wil belonen.

Over de Route du Rhum – Destination Guadeloupe

De Route du Rhum is sinds 1978 de solo-transatlantische race tussen Saint-Malo en Pointe-à-Pitre op Guadeloupe, om de vier jaar gevaren over ongeveer 3.500 zeemijl. De race is uniek omdat monocoques en multicoques samen op dezelfde startlijn en hetzelfde parcours worden gebracht, van kleine oceaanracers tot de grootste trimarans.

De dertiende editie start op zondag 1 november 2026 om 13.02 uur, met zes klassen: ULTIM, IMOCA, Ocean Fifty, Class40, Vintage Multi en Vintage Mono. Het racedorp in Saint-Malo opent op dinsdag 20 oktober.

Alle data en updates verzamelen we op de evenementenpagina van de Route du Rhum in de ClubRacer-zeilkalender.

Gepubliceerd: 13 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix
Zeilen

Maxi Yacht Rolex Cup: Balthasar van Filip Balcaen grijpt WK-zilver in de Maxi Grand Prix

Door Eddy Lekens 5 minuten leestijd

De Maxi 72 Balthasar van de Belgische eigenaar-stuurman Filip Balcaen heeft zaterdag 12 september in Porto Cervo de tweede plaats veroverd in het Rolex IMA Maxi Grand Prix World Championship. De titelstrijd maakte deel uit van de 36ste Maxi Yacht Rolex Cup, georganiseerd door de Yacht Club Costa Smeralda in samenwerking met de International Maxi Association en met Rolex als titelsponsor. Balthasar, die onder Maltese vlag vaart, moest enkel Northstar III van Peter Dubens voor zich dulden in een klasse die tot de laatste kustwedstrijd spannend bleef om het podium.

Northstar III beslist de titel met een wedstrijd over, Balthasar houdt Jolt en Proteus achter zich

Het wereldkampioenschap in de Maxi Grand Prix was vrijdag al beslecht, met nog één wedstrijd te gaan. Northstar III sloot af op 14 punten. Balthasar eindigde als tweede op 25 punten. Jolt van Peter Harrison en Proteus kwamen allebei op 28 punten uit; het brons ging naar Jolt op basis van de twee dagoverwinningen die het team vrijdag had binnengehaald.

Northstar III maakte in Porto Cervo haar debuut op de Maxi Yacht Rolex Cup en opende de reeks met vier opeenvolgende overwinningen, met tweevoudig olympisch medaillewinnaar Nick Rogers als tacticus. In de afsluitende kustwedstrijd keerde de ploeg terug naar winnende vorm en nam ze ook de dagzege in haar klasse.

Maxi zeiljacht Northstar

De Maxi Grand Prix-klasse groepeert racers van 71 tot 77 voet en is de opvolger van wat eerder als Maxi 2 en Maxi 72 door het leven ging. Balthasar is met haar Maxi 72-platform een van de scherpste boten in dat ratingvenster.

Van lichte lucht naar mistral: een week waarin de omstandigheden alles vroegen

De regattaweek leverde het volledige spectrum aan omstandigheden op. De openingsdagen verliepen in lichte wind, waarna een stevige mistral met uitschieters boven 28 knopen boten en bemanningen op de proef stelde. Er werd gevaren op kustbanen in het archipel van La Maddalena en, voor de Maxi 1 en de Maxi Grand Prix, op windward-leewardbanen in de wateren voor Porto Cervo.

Op de slotdag stond een noordoostelijke bries van ongeveer 10 knopen, die geleidelijk naar het oosten ruimde en tegen het einde van de wedstrijd afnam. De afsluitende kustwedstrijd kon daardoor zoals gepland doorgaan. Vanaf de start voor Porto Cervo kruiste de vloot op naar Isola dei Monaci, vervolgens op een ruime koers naar Soffi via de Passo delle Bisce, om daarna terug te keren naar de finish – samen goed voor ongeveer 24 mijl. De Maxi 4 en Maxi 5 rondden een bovenwindse boei in plaats van de passage rond Isola dei Monaci, wat hun baan licht inkortte.

Op de prijsuitreiking op de Piazza Azzurra blikte Andrea Recordati, commodore van de Yacht Club Costa Smeralda, terug: “De 36ste Maxi Yacht Rolex Cup heeft ons een volle week wedstrijdzeilen bezorgd in zeer uiteenlopende omstandigheden die boten en bemanningen op de proef stelden en die opnieuw de unieke kenmerken van ons wedstrijdwater in de verf zetten.” Hij voegde daaraan toe: “De twee wereldkampioenschappen en het niveau van de competitie in alle klassen bevestigen de sportieve statuur van dit evenement.”

Eindstand Rolex IMA Maxi Grand Prix World Championship

PlaatsJachtEigenaarPunten
1Northstar IIIPeter Dubens (GBR)14
2BalthasarFilip Balcaen (BEL)25
3JoltPeter Harrison (GBR)28
4ProteusProteus Ltd/George & Christina Sakellaris (USA)28

De overige titels en klassementen

In de Maxi 1 pakte de Farr 100 Leopard 3 van Joost Schuijff, met de Nieuw-Zeelander Chris Nicholson op tactiek, het Rolex IMA Maxi 1 World Championship. Leopard 3 won vijf van de zeven gevaren wedstrijden, waaronder de laatste vier op rij, en sloot af op 13 punten. De WallyCento V van Karel Komarek werd tweede op 20 punten, aftredend kampioen Galateia derde op 22.

“Het is de bekroning van heel veel werk met een buitengewone boot en een buitengewoon team. We zeilen ontzettend graag in Porto Cervo – het is zonder twijfel een van onze favoriete locaties. We komen volgend jaar terug met een vernieuwde Leopard, met de ambitie om dit succes te herhalen”, aldus teammanager Gerard Mitchell.

De overige klassezeges gingen naar Artemis Bleu (Maxi 3, 9 punten, voor Manticore op 13 en Astra I op 17), Yoru (Maxi 4, 11 punten, één punt voor Fra Diavolo, met Why Not derde op 15), H2O (Maxi 5, 6 punten, voor Lunz am Meer op 12 en Shirlaf op 13,2) en Highland Fling XVIII (Multihull), die na gelijke stand met Allegra de zege pakte dankzij drie dagoverwinningen. Sophia werd derde. Voorafgaand aan de prijsuitreiking bracht Giorgio Benussi, secretaris-generaal en sportief directeur van de YCCS, een eerbetoon aan de recent overleden fotograaf Carlo Borlenghi.

Met de Maxi Yacht Rolex Cup afgesloten schakelt de YCCS meteen door naar de 23ste Rolex Swan Cup, die loopt van 13 tot en met zaterdag 19 september, met de eerste wedstrijd op woensdag 16 september. De editie 2026 valt samen met het 60-jarige bestaan van Nautor Swan en brengt een recordvloot van bijna 170 jachten van de Finse werf samen.

Over de Maxi Yacht Rolex Cup

De Maxi Yacht Rolex Cup is sinds 1980 het jaarlijkse hoogtepunt voor maxi-jachten – zeiljachten vanaf 18,29 meter – en wordt gevaren voor de kust van Noordoost-Sardinië. De Yacht Club Costa Smeralda organiseert het evenement in samenwerking met de International Maxi Association, die door World Sailing is erkend als de instantie die wereldkampioenschappen voor maxi’s mag uitschrijven. Sinds 2025 worden binnen de regatta twee Rolex IMA-wereldtitels verdeeld: één voor de Maxi 1 (racers van 80 tot 100 voet) en één voor de Maxi Grand Prix (71 tot 77 voet). De banen rond het archipel van La Maddalena, met nauwe passages als de Passo delle Bisce, gelden als een van de meest veeleisende wedstrijdwateren van de Middellandse Zee.

De volledige data en praktische informatie voor de volgende editie staan in de ClubRacer zeilkalender.

Gepubliceerd: 13 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
IMOCA klasse tijdens Route du Rhum
Opinie

Slechts 23 van de vijftig IMOCA’s aan de start van de Route du Rhum-Destination Guadeloupe: de klasse denkt hardop over een bouwstop

Door Eddy Lekens 8 minuten leestijd

De IMOCA-klasse buigt zich over de vraag hoe ze haar vloot kan reguleren. Aanleiding is het startveld van de Route du Rhum-Destination Guadeloupe, die op 1 november van start gaat: 23 IMOCA’s nemen deel, tegenover 38 in 2022. Een aanzienlijk deel van de boten die er vier jaar geleden bij waren, zoekt vandaag nog altijd een koper. Binnen de klasse werkt een commissie aan voorstellen, waarbij een deel van de schippers pleit voor een moratorium op nieuwbouw tijdens de cyclus 2029-2032 – een piste die bij werven en ontwerpers in het verkeerde keelgat schiet. Sailorz sprak met de betrokken partijen.

Waarom een vloot van meer dan vijftig boten toch maar 23 starters oplevert

Sinds de aankomst van de Vendée Globe hebben meerdere schippers die al jaren oudgediende van de klasse zijn, hun partners geheel of gedeeltelijk verloren: Yannick Bestaven, Thomas Ruyant, Paul Meilhat, Romain Attanasio, Alan Roura, Giancarlo Pedote en Maxime Sorel, onder anderen. Velen van hen blijven achter met een boot waarvan de waarde significant met de tijd daalt, door een vlakke tweedehandsmarkt en de instroom van nieuwbouw.

De klasse telt vandaag een vloot van meer dan vijftig boten die in aanmerking komt voor de volgende Vendée Globe, het gaat om boten gebouwd na 2005, waarvan er dus slechts 23 aan de Route du Rhum-Destination Guadeloupe beginnen. Daar komt bij dat de prestatieverschillen tussen de oudere IMOCA’s en die van de nieuwe generatie steeds groter worden. In totaal zullen 25 boten gebouwd zijn voor de Vendée Globe-edities van 2024 en 2028. Ook de budgetverschillen tussen de teams lopen fors uiteen.

Vandaar de vragen die binnen de klasse rijzen over de toekomst van de vloot en over kostenbeheersing.

“Zoals om de vier jaar hebben we de Vendée Globe 2024 eerst geëvalueerd om ons vanaf begin 2026 te kunnen projecteren op de cyclus 2029-2032”, vertelt Antoine Mermod, voorzitter van de IMOCA-klasse.

“De benadering is tegelijk economisch, technologisch, sportief en evenementieel, alles hangt samen, maar het klopt dat de economische reflectie nu meer op de voorgrond staat, omdat de conjunctuur moeilijk is.”

Afschrijvingskosten, restwaarde en de roep om een buitengewone algemene vergadering

Een commissie met een vijftiental leden van de IMOCA-klasse werkt aan de regulering van de vloot en moet daarover voorstellen formuleren.

“55 of 57 boten die in aanmerking komen voor een IMOCA meetbrief, dat is enorm. Mijn gevoel is dat we niet in de huidige situatie kunnen blijven, met afschrijvingskosten die almaar zwaarder wegen in onze budgetten, dus is het legitiem om de vraag te stellen naar het tempo waarin nieuwe boten binnenkomen en naar het risico op veroudering dat dat met zich meebrengt voor de vorige generaties”, zegt Sébastien Marsset.

Volgens Antoine Mermod gaat het om 35 tot 50 procent van de budgetten.

Maxime Sorel vat goed samen met welke moeilijkheid verschillende schippers die vandaag op zoek zijn naar partners of investeerders, worden geconfronteerd:

“We hebben in 2022 een boot gebouwd waarvoor we ons een restwaarde hadden voorgesteld. Het feit dat er nog altijd tal van andere nieuwe boten bijkomen, doet die waarde veel sneller dalen dan voorzien, wat de vergelijking echt complex maakt: hoe wil je een investeerder meenemen in een toekomst die je niet meer in de hand hebt?”

Voor Armel Tripon zijn de signalen duidelijk:

“Er zijn toch heel wat alarmbellen, economische en ecologische: veel boten, ook zeer goede, vinden geen koper. Misschien moeten we temporiseren en stoppen met in alle richtingen IMOCA’s te bouwen, nog los van het feit dat een boot bouwen een niet-neutrale milieukost heeft.”

Onder de oplossingen waaraan de klasse werkt, en die door een niet te verwaarlozen deel van de schippers wordt bepleit, tot het punt dat sommigen snel een buitengewone algemene vergadering eisen om de knoop door te hakken springt er één uit: een mogelijk moratorium op de bouw van nieuwe boten tijdens de cyclus 2029-2032.

Van bovenaf snoeien of van onderaf: waar moet de IMOCA vloot krimpen?

“Tijdelijk stoppen met boten bouwen is een heel goede oplossing, maar niet de enige. We werken aan verschillende pistes, het doel is een vloot van 20 à 25 boten die erin slagen samen te racen, zonder al te grote verschillen onderling”, zegt Paul Meilhat, die net The Ocean Race Atlantic won op een boot uit 2022.

Fabrice Amedeo van zijn kant meent dat “temporiseren gedurende één cyclus om de waarde van bepaalde IMOCA’s te behouden de goede richting uitgaat, want we zitten vandaag met een pak opmerkelijke boten in de loodsen, inclusief die van Thomas Ruyant, die gloednieuw is.”

Dat idee van een moratorium doet anderen steigeren, om te beginnen de werven, die besloten hebben op de barricaden te klimmen om hun stem te laten horen.

“Ik begrijp dat er nagedacht wordt, maar het is eerder van onderaf dat je boten moet weghalen, niet van bovenaf”, vindt Yann Penfornis, algemeen directeur van Multiplast.

“Kent u motorsporten waar je op dezelfde startlijn nieuwe machines hebt en andere van meer dan twintig jaar oud? In Le Mans rijden de oude wagens Le Mans Classic, niet de 24 Uren.”

Die hypothese, de generatie van 2008 uit de vloot houden, staat overigens eveneens centraal in de debatten binnen de klasse, zoals Antoine Mermod erkent:

“Een van de grote thema’s die aan bod moet komen, is hoe we die boten na twintig jaar laten afvloeien, zodat de nieuwe ze vervangen en toegankelijk worden voor schippers die instromen in de klasse.”

Armel Tripon ziet daar een risico in:

“De oceaanrace, en de Vendée Globe in het bijzonder, is niet alleen op prestatie gebouwd. Er zijn ook mooie verhalen, avonturen. We mogen de deur niet sluiten voor die groep die eerst een Vendée-avontuur wil beleven op een boot met zwaarden, vooraleer ze een tweede campagne doen met meer sportieve ambitie.”

Werven, architecten en sponsors waarschuwen voor het hele ecosysteem

Terug naar het moratorium. Ronan Lucas, algemeen directeur van CDK, slaat alarm:

“Het is het hele ecosysteem van het oceaanracen dat op het spel staat, niet alleen de werven: de architecten, zij die rompen bouwen, de zeilen maken, het dekbeslag, de elektronica of het schilderwerk, maar ook de ingenieurs en technici in de teams. Van geen enkele limiet naar nul boten gaan voor 2032, dat vind ik behoorlijk extreem. We hebben vandaag al contacten met mensen die geïnteresseerd zouden kunnen zijn in een boot voor 2032. Als dat niet meer mogelijk is, wenden die mensen zich tot andere sporten.”

Hij roept de IMOCA-klasse op tot dialoog om “de toekomst sereen samen op te bouwen”.

Bij de architecten die Sailorz ondervroeg, begrijpt Antoine Lauriot Prévost van VPLP Design de bekommernissen van bepaalde schippers, maar hij vindt dat “nieuwbouw blokkeren moeilijk te aanhoren is voor bootontwerpers, want wat ons doet vibreren in de IMOCA-klasse, is telkens opnieuw innoveren, leren uit voorbije ervaringen om vooruitgang te boeken”.

Antoine Koch vult aan:

“Het is een legitieme wil voor een klasse om de prestatieverschillen te willen beperken en de waarde van de oude boten te behouden. Maar we mogen niet uit het oog verliezen dat IMOCA een ontwikkelingsklasse is, waarin partners ook investeren omdat ze zich in hun communicatie kunnen associëren met hightechprojecten die resoneren met hun activiteit. Ik weet bijvoorbeeld dat als DMG Mori in deze cyclus geen nieuwe boot had gebouwd, ze waarschijnlijk niet waren doorgegaan in IMOCA. Er zat een bedrijfsproject achter.”

Sébastien Petithuguenin, algemeen directeur van Paprec, die vrijdagochtend door Sailorz werd ondervraagd in het kader van de voorstelling van het ontwerp van de toekomstige IMOCA van Yoann Richomme, deelt dat standpunt:

“Dat idee om te stoppen met het bouwen van nieuwe boten is bij uitstek het valse goede idee. De IMOCA-klasse heeft een DNA dat zowel rond het menselijke avontuur als rond innovatie draait. Voor ons, in onze motivatie als sponsor, is dat superbelangrijk, dat behoort echt tot de pijlers.”

Yoann Richomme roept op “de gevolgen goed in te schatten” van een eventueel moratorium, en voegt eraan toe:

“Wanneer er over acht jaar opnieuw nieuwe boten moeten komen, zal niemand die drempel nog kunnen nemen, omdat we een te grote stap zullen hebben gecreëerd op het vlak van kosten. Voor mij zitten we in 2032 niet ver van een vloot die volledig uit foilers bestaat, de homogeniteit komt langs die weg.”

Technische pistes om de kloof te dichten en een tijdlijn voor de beslissingen

De ontwerpers hebben ook ideeën over de ontwikkeling van boten uit de vorige generatie.

“We proberen de discussie te verbreden met Guillaume (Verdier), Sam (Manuard) en VPLP. We zijn ervan overtuigd dat er vrij eenvoudige hefbomen zijn om de prestatieverschillen te nivelleren. Je zou de oude boten bijvoorbeeld een krediet aan foiloppervlak kunnen geven of een extra zeil toestaan, dat kan een significante impact hebben”, legt Antoine Koch uit.

Antoine Lauriot Prévost, die werkte aan de ingrijpende verbouwing van het onderwaterschip van Charal, treedt hem bij, maar voegt eraan toe dat “als de jauge niet evolueert om mogelijkheden te openen om de boten grondiger te wijzigen, de niveauverschillen min of meer dezelfde zullen blijven”. Een bijkomend werkpunt dus voor de IMOCA-klasse en haar technisch comité, dat zich buigt over de klassenregel voor 2029-2032.

Wanneer volgen de eerste beslissingen? “De definitieve tekst wordt opgeleverd vóór de Vendée Globe 2028”, antwoordt Antoine Mermod. “Daarna, als er meer structurele regels zijn die het economische model raken, zullen er beslissingen worden genomen tegen eind dit jaar of begin 2027.”

Over de Route du Rhum-Destination Guadeloupe

De Route du Rhum-Destination Guadeloupe is de vierjaarlijkse solo-transatlantische wedstrijd van Saint-Malo naar Pointe-à-Pitre, ruim 3.500 mijl door de Atlantische Oceaan. De race werd voor het eerst gevaren in 1978 en staat open voor verschillende klassen, van de Ultim-trimarans over IMOCA en Ocean Fifty tot Class40 en de vintage-vloten. Voor de IMOCA’s is de Rhum geen rondje rond de wereld maar een oceaansprint, waarin weerkeuzes en betrouwbaarheid het verschil maken. De start van de dertiende editie is voorzien op zondag 1 november. Alle data, deelnemerslijsten en updates verzamelen we op de evenementenpagina van de Route du Rhum in de ClubRacer-zeilkalender.

Gepubliceerd: 13 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
NK RS zeilen
Ontdek

Ruim 130 zeilers strijden komend weekend in Bruinisse om de Nederlandse titels RS500, RS Aero en RS Feva

Door Eddy Lekens 2 minuten leestijd

Op zaterdag 19 en zondag 20 september strijden de klassen RS500, RS Aero en RS Feva op de Grevelingen bij Bruinisse om de Nederlandse titels. De drie klassenorganisaties houden dit jaar voor het eerst een gezamenlijk kampioenschap en tellen op dit moment al ruim 80 inschrijvingen, goed voor meer dan 130 verwachte zeilers. De inschrijving is nog steeds geopend, waardoor het deelnemersveld richting het weekend nog verder kan groeien.

Gezamenlijke organisatie, een open titelstrijd en een jeugdveld op niveau

De drie klassenorganisaties bundelen dit jaar hun krachten om een sportief, toegankelijk en gezellig evenement neer te zetten. Met de huidige inschrijvingsstand worden meer dan 130 zeilers verwacht op de Grevelingen voor twee dagen competitief zeilen, plezier en ontmoetingen op het water.

Voor de RS500 en de RS Aero gaat het om een open NK. Buitenlandse teams kunnen dus meedoen, wat volgens de organisatie traditioneel zorgt voor een sterk en internationaal deelnemersveld. De verwachting is dat de mix van nationale en internationale teams leidt tot spannende races en een divers veld aan de start.

Bij de RS Feva laten jonge zeilers zien hoe hoog het niveau in Nederland ligt. De klasse staat bekend om haar enthousiaste en competitieve jeugdteams, die volgens de organisatie elk jaar opnieuw bewijzen hoe leuk en uitdagend jeugdzeilen kan zijn.

Socials aan wal, een inschrijving die nog openstaat en een samenwerking met voorgeschiedenis

Naast het wedstrijdprogramma staan er diverse socials gepland, zodat zeilers elkaar ook buiten de races kunnen ontmoeten. De sfeer in Bruinisse belooft volgens de organisatie zoals altijd sportief, toegankelijk en feestelijk te worden.

Zeilers die nog willen aanhaken, kunnen zich blijven inschrijven. Alle praktische informatie en de inschrijving lopen via de website van RS United, rsunited.nl.

Het gezamenlijke kampioenschap is geen losstaand initiatief. Eerder dit jaar maakten de klassenorganisaties van RS Feva, RS500 en RS Aero bekend dat ze hun zeilkalenders structureel op elkaar afstemmen, met als doel zeilers binnen de RS-familie te laten doorgroeien in plaats van hen te verliezen bij de overgang van jeugd naar volwassen klassen. Het NK-weekend in Bruinisse is daarvan de meest zichtbare uitwerking tot nu toe.

Over het NK RS in Bruinisse

Bruinisse is al jaren de vaste uitvalsbasis voor de Nederlandse RS-kampioenschappen. Er wordt gevaren op de Grevelingen, het grootste zoutwatermeer van Europa, met de jachthaven van Bruinisse en zeilschool Aquavitesse – tevens de thuisbasis van RS Sailing NL – als logistiek vertrekpunt. Het ruime strand naast de haven maakt het tewaterlaten van grote aantallen zwaardboten mogelijk, en het waterplantvrije wedstrijdgebied geldt in de klassen als een van de betrouwbaardere binnenwaterlocaties van de Benelux.

Het NK wordt traditioneel over twee dagen gevaren, met een banenindeling die de drie klassen gescheiden houdt. In eerdere edities werd daarvoor gewerkt met een trapeziumbaan met inner- en outerloop, waarbij de klassen na elkaar starten. De combinatie van een tweemansboot met gennaker (RS500), een lichte eenmansboot met drie rigopties (RS Aero) en de jeugdklasse RS Feva levert doorgaans een breed deelnemersveld op qua leeftijd en ervaring.

Laatst aangepast op 13 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Emma Plaesschaert zeilt in ILCA 6 tijdens WK
Zeilen

Emma Plasschaert pakt zilver op WK ILCA 6: negen punten die het verschil maakten

Door Eddy Lekens 3 minuten leestijd

Emma Plasschaert heeft zaterdag 12 september zilver veroverd op het WK ILCA 6 in Dún Laoghaire. De 32-jarige Belgische zeilster begon de finaledag op Dublin Bay als tweede en hield die positie vast na twee korte Final Series-races, waarin de wereldtitel tot de laatste rakken opengebleef. De Amerikaanse Charlotte Rose kroonde zich tot wereldkampioene, de Deense Anna Munch pakte brons.

Voor Plasschaert is het haar vijfde WK-medaille, en de eerste in zilver. Na wereldtitels in 2018 en 2021 en tweemaal brons stond ze in Ierland opnieuw een volle week mee vooraan in de rangschikking. Een derde wereldtitel lag binnen bereik tot de eerste van de twee finaleraces.

“Superblij dat ik dit mooie seizoen kan afsluiten met een zilveren medaille op het WK”, zegt Plasschaert.

“Ik ben heel tevreden dat ik deze week echt kon meedoen voor de medailles, al is er natuurlijk ook een kleine ontgoocheling dat het net geen goud is geworden. Maar goed, we hebben een verdiende winnares gekregen.”

Gehalveerde punten maken van de finaledag een afgemeten eindspel

Het WK werd gevaren volgens het eigen finaleformat van de ILCA-klasse, dat afwijkt van het World Sailing-format. Na vijf wedstrijddagen werden de totalen van de top tien gehalveerd. Daardoor startte Rose de finaledag als leidster met 15 punten, voor Plasschaert met 20 en Munch met 25. De Nederlandse Maxime Jonker en de Britse Matilda Nicholls vervolledigden de top vijf met respectievelijk 28 en 33 punten.

In de eerste finalerace liep het niet zoals gehoopt. Rose zeilde in het kielzog van Nicholls naar de tweede plaats, terwijl Plasschaert niet verder kwam dan een zesde stek. Het verschil tussen beide zeilsters liep daarmee op tot negen punten, waardoor goud in de praktijk buiten bereik raakte.

In de allesbeslissende slotrace zette Plasschaert alsnog alles op alles en zeilde ze met een sterke move naar de kop van de vloot. In de laatste leg ging de Hongaarse Maria Erdi haar nog voorbij; Plasschaert finishte als tweede. Rose kleefde aan haar en wist dat een zesde plaats volstond. Daarmee lag de eindstand vast.

Emma Plasschaert ontvangt zilveren medaille tijdens WK ILCA 6

Eerste Amerikaanse wereldtitel in twee decennia, Plasschaert kijkt vooruit

Met 23 punten pakt Rose het goud. Ze is de eerste Amerikaanse wereldkampioene in de klasse sinds 2005. Plasschaert sluit af op 28 punten, Munch op 34. Erdi wordt vierde met 38 punten, Nicholls vijfde met 39.

De top drie veranderde op de slotdag niet meer. Het podium op Dublin Bay werd daarmee volledig bepaald door de eliminatieraces van de eerste vijf wedstrijddagen, waarin Rose en Plasschaert elkaar meermaals aan de leiding aflosten.

Plasschaert zelf trekt vooral conclusies uit haar constante week.

“Ik heb een heel constante week gevaren en ben vooral blij met de stappen die ik heb gezet in mijn starts. Het voelt alsof alles in stijgende lijn gaat en dat geeft veel vertrouwen richting de toekomst. Ik ben ook enorm dankbaar voor de continue steun van de federatie en Sport Vlaanderen, Team Belgium, I-Coats en mijn persoonlijke sponsor Sportzot.”

Eindstand WK ILCA 6 – top vijf

#ZeilsterRace 1Race 2Punten
1Charlotte Rose (VS)2623
2Emma Plasschaert (BEL)6228
3Anna Munch (DEN)5434
4Maria Erdi (HUN)3138
5Matilda Nicholls (GBR)1539

Over het WK ILCA 6

Het WK ILCA 6 is het jaarlijkse wereldkampioenschap in de olympische eenheidsklasse voor vrouwen, de vroegere Laser Radial. De editie 2026 werd van 5 tot en met 12 september gevaren op Dublin Bay, georganiseerd door het National Yacht Club en het Royal St George Yacht Club in samenwerking met ILCA. Er stonden 108 zeilsters uit 44 landen aan de start, wat de klasse tot een van de breedst bezette van de olympische disciplines maakt.

Het wedstrijdformat bestond uit vijf dagen kwalificatiereeksen, gevolgd door een finaledag met twee Final Series-races voor de top tien. De gehalveerde puntentotalen die de finalisten meenemen, zijn een klasse-eigen keuze en wijken af van het medalracesysteem van World Sailing. Het volgende WK ILCA 6 staat in januari 2027 op het programma in Fortaleza (Brazilië) en vormt meteen het eerste kwalificatiemoment richting Los Angeles 2028.

Foto’s: Down Under Sail

Laatst aangepast op 13 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Weekend met twee gezichten. Zaterdag liggen we onder de gunstige invloed van mobile wig maar zondag passeert een golvend front onze kust.
Zeilen

Zeilers weerbericht weekend 12-13 September 2026

Door Fritz Buyl 2 minuten leestijd

Weekend met twee gezichten. Zaterdag liggen we onder de gunstige invloed van mobile wig maar zondag passeert een golvend front onze kust.

Een koufront, verbonden aan een depressiekern nabij Groenland, trekt vandaag vrijdag 11 september 2026 langzaam over onze kust. Vannacht bouwt het Azorenhoog een wig uit naar onze omgeving. Ook morgen zaterdag 12 september ’26 profiteren we nog van deze wig. Zondag 13 september ’26 bereikt een golvend front onze kust vanuit het noorden.

Zaterdag 12 september begint met nevel en mist langs de kust, die vrij snel optrekken tot lage bewolking. Vanaf de middag is het meestal zonnig, ’s avonds neemt de bewolking opnieuw toe. Eerst matig tot slecht zicht langs de kust, later overal goed zicht.. Maxima rond 20°C. Minima rond 13°C.

Wind op zee:  Matige wind (11-16 kt) uit ZW, tijdelijk ruimend naar WZW en toenemend tot krachtig (22-27 kt). Golven rond 0.6m, toenemend naar 1.4m.

Wind aan de kust: Matige wind (7-10 kt) uit ZZW, ruimend naar WZW tot W en toenemend tot vrij krachtig (17-21 kt). Golven rond 0.5m, toenemend naar 1.0m.

Rukwinden: Tot 33 kt.

Opmerkingen: De aangevoerde lucht is stabiel.

Zondag 13 september is het meestal zwaarbewolkt met perioden van regen. In de namiddag zijn er tijdelijk ook enkele opklaringen. Matig zicht tijdens de neerslag. Maxima rond 21 °C. Minima rond 16°C.

Wind op zee: Vrij krachtige wind (17-21 kt) uit WZW, ruimend naar W en afnemend naar matig tot vrij krachtig (15-20 kt). Golven rond 1.2m, afnemend naar 1.0m.

Wind aan de kust: Vrij krachtige wind (17-21 kt) uit WZW, ruimend naar W en afnemend naar matig (8-12 kt). Golven rond 1.0m, afnemend naar 0.8m.

Rukwinden: Tot 27 kt.

Opmerkingen: De aangevoerde lucht is onstabiel.

Gepubliceerd: 11 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Nazomer dit weekend. Tijdens het weekend zorgt een hogedrukkern die over onsland oostwaarts trekt voor stabiel weer.
Zeilen

Zeilers weerbericht weekend 05-06 September 2026

Door Fritz Buyl 1 minuten leestijd

Nazomer dit weekend. Tijdens het weekend zorgt een hogedrukkern die over onsland oostwaarts trekt voor stabiel weer.

Aan de voorzijde van een koufront, dat deze namiddag vrijdag 4 september 2026 doortrekt, spant de stroming aan en kunnen er al lokale buitjes over de kust trekken. In het zog van het front positioneert een hogedrukkern zich op zaterdag 5 september ’26 boven West-Europa. Het hoog trekt zondag 6 september ’26 oostwaarts en voert hierbij tijdelijk zachtere lucht aan.

Zaterdag 5 septemner is het zonnig met enkele wolkenvelden. Goed zicht. Maxima rond 19 °C. Minima rond 16-17°C.

Wind op zee:  Vrij krachtige wind (17-21 kt) uit WNW, krimpend naar WZW en afnemend tot matig (7-10 kt). Golven rond 1.4m, afnemend naar 1.0m.

Wind aan de kust: Matige tot vrij krachtige wind (14-18 kt) uit WNW, krimpend naar WZW en afnemend naar zwak tot matig (4-8 kt). Golven rond 1.0m, afnemend naar 0.7m.

Rukwinden: Tot 27 kt.

Opmerkingen: De aangevoerde lucht is eerst stabiel.

Zondag 6 september is het zonnig met hoge wolkensluiers. Matig tot goed, later goed zicht. Maxima rond 22 °C. Minima rond 12°C.

Wind op zee: Matige wind (7-10 kt) uit ZZO, krimpend naar ZO. Golven rond 0.6m.

Wind aan de kust: Zwakke wind (4-6 kt) uit ZO tot ZZO. Golven rond 0.5m, afnemend naar 0.3m.

Rukwinden: Tot 16 k.

Opmerkingen: De aangevoerde lucht is stabiel.

Gepubliceerd: 4 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Raceflow 2.0
Techniek

RaceFlow 2.0: ORC geeft wedstrijdcomités zelf de sleutel tot weerrouteringscoring

Door Eddy Lekens 4 minuten leestijd

Het Offshore Racing Congress heeft deze week RaceFlow 2.0 gelanceerd, een vernieuwd webplatform waarmee wedstrijdcomités en scoringsofficials voortaan zelf aan de slag kunnen met ORC’s Weather-Routed Scoring (WRS). Waar de weerrouteringscoring tot nu toe vooral via de ORC-staf verliep, kan elke organisator van een kust- of offshorewedstrijd het volledige proces nu in de browser doorlopen. Het platform is gratis beschikbaar voor wedstrijdorganisatoren en combineert het ORC Velocity Prediction Program en de certificatendatabase met de routeringsengine van PredictWind.

Waarom vaste handicapgetallen op lange banen tekortschieten

Kust- en offshorewedstrijden kennen zelden constante omstandigheden van start tot finish. Wanneer de wind ruimt, krimpt of ’s nachts wegvalt, bevoordelen vaste handicapgetallen doorgaans het ene uiteinde van de vloot boven het andere. Een groot schip dat de baan afwerkt voor de wind indraait, zeilt in de praktijk een compleet andere wedstrijd dan een kleiner schip dat uren later nog op de baan ligt.

Weather-Routed Scoring pakt dat probleem aan door te simuleren hoe elk jacht de baan aflegt door het voorspelde weer. Op basis van die simulatie worden individuele tijdcorrectiefactoren (TCF’s) berekend, afgestemd op de wind- en stroomcondities die de boten onderweg mogen verwachten.

RaceFlow 2.0 giet die volledige workflow in een browserinterface die specifiek voor evenementenbeheer is gebouwd. Het ORC VPP levert de polaire prestatiegegevens, de certificatendatabase de vlootgegevens, en PredictWind de routering.

Wat het platform aan de scoretafel en op de comitéboot doet

RaceFlow 2.0 richt zich volgens ORC op het vereenvoudigen en versnellen van het werk voor, tijdens en na de wedstrijd. De rating-integratie werkt rechtstreeks: bootselectie gebeurt met één klik, de vloot synchroniseert automatisch met de wereldwijde ORC-certificatendatabase en bestaande ORC Scorer-bestanden kunnen worden geïmporteerd.

Voor het uitzetten van de baan bevat het platform een interactieve visuele ontwerper met kaartgebaseerd waypointbeheer en visuele polygonen om zones af te bakenen. Daarmee kunnen organisatoren vloten rond scheidingsstelsels (TSS-zones), ondiepten en andere gevaren sturen.

De berekening van de scoringsfactoren verloopt met één klik. RaceFlow genereert automatisch de Time-on-Time (TOT) en Time-on-Distance (TOD) allowances, met export naar ORC Scorer XML, CSV en zelfstandige interactieve HTML-pakketten.

ORC route voorspelling
Voorspelde routes van ORC-deelnemers in de 238 mijl lange Stamford-Vineyard Race, met de tracks en de voorspelde wind- en stroomcondities op de baan voor een selectie van de deelnemers.

Windanalyse, animaties en drukklare scratch sheets

Het platform levert daarnaast een uitgebreide wind- en wedstrijdanalyse. Daaronder vallen naar tijdsduur gewogen windverdelingen (TWS en TWA), een opsplitsing naar aan de wind, ruimschoots en voor de wind, en correlatiespreidingsdiagrammen om de scoringsmodellen te toetsen aan de werkelijke vlootprestaties en te zien hoe het weer verschillende boten beïnvloedde.

Visueel biedt RaceFlow 2.0 snelheidsheatmaps in real time en een geanimeerde weergave van het wedstrijdverloop, met telemetrie zoals SOG, TWS, TWA en stroming. Voor het wedstrijdcomité zijn er drukklare scratch sheets voor het mededelingenbord en de deelnemersbriefing.

ORC publiceerde bij de aankondiging interactieve voorbeelden van de output. Daarbij zitten de voorspelde routes van de ORC-deelnemers in de 238 mijl lange Stamford-Vineyard Race, met tracks en de voorspelde wind- en stroomcondities op de baan, en een analyse van de voorspelde windsnelheden bij de ORC-vloot in de Ida Lewis Race.

Voorbeeld van een analyse van de voorspelde windsnelheden bij de ORC-vloot in de Ida Lewis Race.
Voorbeeld van een analyse van de voorspelde windsnelheden bij de ORC-vloot in de Ida Lewis Race.

Gratis toegang via ORC Sailor Services

RaceFlow is nu beschikbaar als gratis dienst voor wedstrijdorganisatoren. De technische staf van ORC assisteert bij de initiële opzet van het evenement, wijst alle nodige routeringscredits toe en biedt verdere hulp en ondersteuning.

Organisatoren die een kust- of offshorewedstrijd plannen, kunnen inloggen op raceflow.orc.org met hun ORC Sailor Services-inloggegevens. De aanvraag verloopt rechtstreeks via het platform, waar ook de documentatie te raadplegen is. De RaceFlow 2.0 User Guide staat op https://raceflow.orc.org/raceflow-user-guide.php.

Een uitgebreidere uitleg over Weather-Routed Scoring is te vinden op https://orc.org/race-managment/scoring#orc-weather-routing-scoring. Voor andere vragen verwijst ORC naar het technische team via support@orc.org.

Over ORC Weather-Routed Scoring

Weather-Routed Scoring is de scoringsmethode waarmee ORC de weersvoorspelling rechtstreeks in de handicap verwerkt. Enkele uren voor de start zeilt de volledige vloot een gesimuleerde wedstrijd op basis van gribbestanden. Elke boot kiest daarbij haar optimale route en gunstigste zeilhoeken. De simulatie levert per boot een geoptimaliseerde route en een Predicted Elapsed Time (PET) op, waaruit de tijdcorrectiefactor volgt. Elke boot vertrekt dus met kennis van de TCF’s van al haar concurrenten, gebaseerd op de best beschikbare voorspelling van de wedstrijdomstandigheden.

Volgens ORC leent de methode zich het best voor kust- en langeafstandswedstrijden met een typische duur van 5 tot 72 uur, of voor wedstrijden waarbij start en finish niet samenvallen, zoals eilandhoppende regatta’s. Voor wedstrijdzeilers die gewend zijn aan één enkel handicapgetal is dat wennen: het tijdverschil dat je aan je concurrenten geeft of krijgt, verschilt van wedstrijd tot wedstrijd.

De Offshore Racing Congress bedient naar eigen zeggen 45 landen met op VPP gebaseerde handicapsystemen. In de Benelux wordt ORC onder meer gebruikt op de offshore- en kustwedstrijden in de zeilkalender van ClubRacer, zoals de North Sea Regatta vanuit Scheveningen en het Deltaweekend op de Oosterschelde in Zeeland.

Laatst aangepast op 4 september 2026 0 reacties
FacebookLinkedinWhatsappEmail
Nieuwe berichten
Oudere berichten

Meest gelezen

  • 1

    SB20 Wereldkampioenschap in Hyères van start: dertien teams uit België en Nederland

  • 2

    Spanje herhaalt zege in SailGP San Francisco, Australië getroffen door mastbreuk

  • 3

    Zeilers weerbericht weekend 24-25 oktober 2026

  • 4

    Zeilers weerbericht weekend 19-20 juli 2025

  • 5

    Scot Tempesta geschorst door SafeSport: oprichter Sailing Anarchy spreekt van “heksenjacht”

Voeg ClubRacer toe als favoriete bron op Google
X-Yachts Benelux
Shogun 43 Salt Yachting
Escape Yachting
B&G Nemesis display
Volg ons via Google Nieuws
X-Yachts Benelux
Escape Yachting
B&G

ClubRacer. Elke dag zeilnieuws. Mis niks!

Selecteer lijst(en):

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

  • Info
    • Over ClubRacer
    • Contact
    • Adverteren
    • Zeilnieuws melden
    • Privacy
  • Zeilen
    • Zeilnieuws
    • Zeilkalender
    • Weerberichten
    • Leren zeilen
    • Zeilboot kopen
    • Zeilscholen in België
  • Zeilwedstrijden België
    • Antwerp Race
    • Schelderegatta
    • Dover Strait Race
    • Speculoos Race
  • Zeilwedstrijden Nederland
    • North Sea Regatta
    • 24 Uurs Zeilrace
    • Windmill Cup
    • Deltaweekend
    • Breskens Sailing Weekend
    • Junior World Championship
    • 40 Mijl van Bru
  • Internationaal & offhsore
    • The Ocean Race Atlantic
    • Vendée Globe
    • Transat Café L'or
    • Rolex Fastnet Race
    • Rolex Sydney Hobart Yacht Race
    • Admirals Cup
    • Spi Ouest France
    • Cowes Week
    • La Solitaire
    • Half Ton Classics Cup
    • North Sea Race
    • RORC Round Britain & Ireland Race
  • Grand Prix Racing & klassen
    • America's Cup
    • SailGP
    • IMOCA
    • Class40
    • ORC
    • IRC
  • olympisch zeilen
    • Sailing World Cup Series
    • Paralympisch zeilen
  • Opmerkelijk
    • Zeilrecords
    • Zeilblunders
    • Zeilongelukken
    • Kielbreuken

© 2026 ClubRacer. Op alle teksten, foto’s, video’s en andere media van ClubRacer rust auteursrecht. Een link naar een artikel plaatsen mag altijd. Wil je content van ClubRacer overnemen of gebruiken? Neem dan vooraf contact met ons op.

ClubRacer & ZeilTrends werden opgericht door Eddy Lekens en worden door hem uitgegeven en hoofdredactioneel geleid.

ClubRacer
  • Voorpagina
  • Meest recent
  • Zeilkalender
  • Opinie
  • Zeilen Wiki
    • Weerberichten
      • Windy map
      • Weerkaarten Europa
      • Buienradar Europa
      • Beste weerberichten voor zeilers
      • Praktische meteo en meteorologie
    • Leren zeilen
    • Leren zeezeilen
    • Hoe word ik wedstrijdzeiler
    • Hoe win je zeilwedstrijden?
      • Hoe maak je een goede start
      • Het kruisrak
      • Het voordewindse rak
      • Merktekens ronden
      • Hoe train je een bemanning of zeilteam?
      • Protesteren en protest indienen
      • Psychologie tijdens het wedstrijdzeilen
      • Regels wedstrijdzeilen 2025 – 2028
    • Meetbrieven, Ratings en handicap zeilen
      • IRC meetbrief aanvragen
    • Verplichte uitrusting voor pleziervaartuigen
    • De beste zeilkleding: gids voor het 3-lagensysteem
    • VIDEO: Man overboord procedure en training
    • Zeilboot of zeiljacht kopen
    • De ideale cruiser-racer zeilboot
    • Populairste zeilklassen en eenheidsklassen
    • Zeilmaker of zeilmakerij kiezen
    • Zeeziekte voorkomen en behandelen
  • ZeilTrends
  • Over ClubRacer
    • Contact
    • Nieuwsbrief
  • AdverterenPromoot uw bedrijf
ClubRacer

© ClubRacer 2025 - Op alle zeilnieuws en media van ClubRacer rust uiteraard copyright.